Лутеранска црква Болдераја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Болдераја
Bolderājas Evaņģēliski luteriskā baznīca
Bolderājas luterāņu baznīca 1.jpg
Поглед кон црквата
Основни податоци
МестоРига, Латвија
ПрипадностПротестантство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата Болдераја (летонски: Bolderājas Evaņģēliski luteriskā baznīca ) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа е протестантска црква, а нејзината адреса е Улица Лиелаја 45.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banga, Vita; Marina Levina; и др. (2007). Rīgas dievnami: Arhitektūra un māksla. Riga's Churches. Architecture and Art (латвиски, германски, англиски, и руски). Riga: Zinātne, Apgads Mantojums. ISBN 978-9984-823-00-3. OCLC 217266501.