Лутеранска црква Болдераја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Болдераја
Bolderājas Evaņģēliski luteriskā baznīca
Bolderājas luterāņu baznīca 1.jpg
Поглед кон црквата
Основни податоци
МестоРига, Латвија
ПрипадностПротестантство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата Болдераја (летонски: Bolderājas Evaņģēliski luteriskā baznīca ) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа е протестантска црква, а нејзината адреса е Улица Лиелаја 45.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banga, Vita; Marina Levina; и др. (2007). Rīgas dievnami: Arhitektūra un māksla. Riga's Churches. Architecture and Art (латвиски, германски, англиски, и руски). Riga: Zinātne, Apgads Mantojums. ISBN 978-9984-823-00-3. OCLC 217266501.