Црква Свети Александар Невски (Рига)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поврзано: Свети Александар Невски (појаснување)
Црква Александар Невски
Svētā Ņevas Aleksandra pareizticīgo baznīca
Alexander Nevsky Church.jpg
Основни податоци
Место Рига, Латвија
Припадност Православие
Архитектонски опис
Архитектонски тип црква

Црквата Александар Невски (летонски: Svētā Ņevas Aleksandra pareizticīgo baznīca) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа се наоѓа на адреса улица Слобода 56[1].


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banga, Vita; Marina Levina et al (2007) (на Latvian, German, English, Russian). Rīgas dievnami: Arhitektūra un māksla. Riga's Churches. Architecture and Art. Riga: Zinātne, Apgads Mantojums. ISBN 978-9984-823-00-3. OCLC 217266501.