Лутеранска црква (Рига)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лутеранска црква
Lutera Evaņģēliski luteriskā baznīca
Evangelický luteránský kostel poblíž železníční stanice Tornakalns.jpg
Основни податоци
МестоРига, Латвија
ПрипадностПротестантство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Лутеранската црква (летонски: Lutera Evaņģēliski luteriskā baznīca) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа се наоѓа на адреса улица 3/5 Торнакална [1].


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banga, Vita; Marina Levina et al (2007) (на Latvian, German, English, Russian). Rīgas dievnami: Arhitektūra un māksla. Riga's Churches. Architecture and Art. Riga: Zinātne, Apgads Mantojums. ISBN 978-9984-823-00-3. OCLC 217266501.