Катедрала Свети Јаков (Рига)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Јаков
Svētā Jēkaba katedrāle
Latvia Riga St.Jacob church.jpg
Основни податоци
МестоРига, Латвија
ПрипадностКатолицизам
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква

Црквата Свети Јаков (летонски: Svētā Jēkaba katedrāle) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Црквата била изградена во 15 век со стил на готика. Нејзината кула има висина од 86 метри.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]