Лутеранска црква Свети Павле (Рига)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Павле
Svētā Pāvila Evaņģēliski luteriskā baznīca
Основни податоци
Место Рига, Латвија
Припадност Протестантство
Архитектонски опис
Архитектонски тип црква

Црквата Свети Павле (летонски: Svētā Pāvila Evaņģēliski luteriskā baznīca) е црква која се наоѓа во Рига, Латвија. Таа се наоѓа на адреса улица Aвгуста Деглава[1].Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Banga, Vita; Marina Levina et al (2007) (на Latvian, German, English, Russian). Rīgas dievnami: Arhitektūra un māksla. Riga's Churches. Architecture and Art. Riga: Zinātne, Apgads Mantojums. ISBN 978-9984-823-00-3. OCLC 217266501.