Ричи Хотин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ричи Хотин
Животописни податоци
Родено имеRichard Hawtin
Роден(а)4 јуни 1970 (1970-06-04) (53 г.)
Оксфордшир, Англија
ЖанровиТехно, Минимал, Детроит техно
ИздавачиPlus 8, M-nus, Novamute Records
Мреж. местоrichiehawtin.com
Plastikman logo

Ричи Хотин е музички продуцент и диџеј, пионир на Минималот и детроит тренс. Во 1990. година со Џон Аквавива ја основал издавачката куќа Плус 8 [1] , а во 1998 сопствена издавачка куќа Минус.

Ричи Хотин, преку минималистичкиот пристап кој се одразува во неговиот севкупен звучен израз, користејќи ги перкусиите или ритамот и како мелодиска секвенца, на некој начин го продолжи она што пионерите на електронскиот минимализам, Крафтверк и Тенџерин Дрим го реализираа во 70-те години.

Но, Хотин, во своите креативни почетоци ја црпи инспирацијата и од групи и уметници како Кабарет Волтер или Брајан Ино. Уште со својот прв сингл Цирцуит бреакер, под името Сајбертроник, Ричи Хотин станува креативна сила во подземната електронска сцена во Детроит.

Под името Ф.У.С.Е. (Футуристик Ундергроунд Субсоник Екпериментс), Хотин реализира неколку траки, подоцна сместени на албумот од 1993 година Дименсион Интрусион издаден за Њарп.

Исто така, еден од успесите на Хотин во неговите музички почетоци е и соработката со електронската група ЛФО. Неговиот музички лик продолжува суптилно да се трансформира во т.н. амбиент-психоделична насока издавајќи го Шеет Оне за Нова Муте во 1993 година.

Албумот Муси ("Нова Муте") од 1994 година пак, нуди повеќе зрели синтези на неговите технички и визионерски капацитети и во тоа време, не може да се компарира со дотогаш постоечките стилови или жанрови во електронската музика.

За Нова Муте, Хотин ги издава и албумите "Цонсумед" и "Артифактс" во 1998 година, под името Пластикмен, користејќи ја полиритмиката како база за своите минималистички мелодиски линии, фокусирајќи се всушност, повеќе на експерименталната страна на својата музичка инвенција.

Пластикмен е зачетник и на т.н. поинтилистички пристап во електронската музика. Вреден да се спомене е и претходникот на овие две изданија, албумот "Концепт 1" издаден за "Минус" во 1997 година.

Пластикмен продолжува да твори издавајќи ги и извонредните миксови "Децкс, ЕФЏ и 909" ("Новамуте", 1999) и "ДЕ9: Цлосер То Тхе Едит" ("Новамуте", 2001).

Псевдоними[уреди | уреди извор]

 • Plastikman
 • F.U.S.E
 • Concept 1
 • Circuit Breaker
 • The Hard Brothers
 • Hard Trax
 • Jack Master
 • UP!

Изабрана дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • F.U.S.E.: Dimension Intrusion, 1993
 • Plastikman: Sheet One, 1993
 • Plastikman: Musik, 1994
 • Plastikman: Recycled Plastik, 1994
 • Plastikman: Sickness (EP), 1997
 • Concept 1: 96:CD, 1998
 • Concept 1: 96:VR, 1998 (remixed by Thomas Brinkmann)
 • Plastikman: Consumed, 1998
 • Plastikman: Artifakts (bc), 1998
 • Plastikman: Closer, 2003
 • Plastikman: Kompilation, 2010
 • Plastikman: Arkives, 2011

DJ mix компилации[уреди | уреди извор]

 • Richie Hawtin: Decks, EFX & 909, 1999 (DJ mix album)
 • Richie Hawtin: DE9: Closer to the Edit, 2001 (DJ mix album)
 • Richie Hawtin and Sven Väth: Sound of the Third Season, 2002 (DJ mix album)
 • Richie Hawtin and Ricardo Villalobos Live at the Robert Johnson, Offenbach, Germany, 2004 (11 hour DJ set)
 • Richie Hawtin: DE9: Transitions|DE9 , 2005 (DJ mix album)
 • Richie Hawtin: DE9 lite: Electronic Adventures, 2006 (DJ mix album, produced with MixMag)
 • Richie Hawtin: Sounds from Can Elles, 2008 (unmixed various artist compilation, free with DJ Magazine issue 467)
 • F.U.S.E.: Dimension Intrusion, 1993.
 • Plastikman: Sheet One, 1993.
 • Plastikman: Musik, 1994.
 • Plastikman: Recycled Plastik, 1994.
 • Richie Hawtin: Concept 1 96 VR, 1998.
 • Richie Hawtin: Concept 1 96 CD, 1998.
 • Plastikman: Consumed, 1998.
 • Plastikman: Artifakts (bc), 1998.
 • Richie Hawtin: Decks, EFX & 909, 1999.
 • Richie Hawtin: DE9: Closer to the Edit, 2001.
 • Richie Hawtin and Sven Väth: Sound of the Third Season, 2002.
 • Plastikman: Closer, 2003.
 • Richie Hawtin and Ricardo Villalobos Live at the Robert Johnson, Offenbach, Germany, 2004.
 • Richie Hawtin: DE9: Transitions, 2005.
 • Richie Hawtin: DE9 lite: Electronic Adventures (Produced with MixMag), 2006.
 • Richie Hawtin : Minus Orange 1 Decks, EFX & 909, 2007.

Награди[уреди | уреди извор]

YEAR COMPANY RANK AWARD COUNTRY LINK
2011 MixMag 02 Greatest DJ of all time UK Website Архивирано на 20 јули 2011 г.
2010 DJ Awards Nominated Best Techno DJ Ibiza, Spain Website
2010 DJ Awards Nominated Best International DJ Ibiza, Spain Website
2010 Resident Advisor 02 Top 100 DJs of 2010 Worldwide Website Архивирано на 27 април 2015 г.
2010 Raveline Magazine Winner Best International DJ Germany Website Архивирано на 9 август 2011 г.
2010 Golden Gnome Awards (ADE) Winner Favorite International DJ Amsterdam, The Netherlands Website Архивирано на 17 септември 2010 г.
2010 DJ Magazine 31 Top 100 Best Djs of 2010 UK Website Архивирано на 27 јули 2015 г.
2010 KlubTerapia Winner Best International DJ Poland
2010 KlubTerapia Winner Best Live Act (Plastikman) Poland
2010 Resident Advisor Winner Best Live Act (Plastikman) Worldwide Website Архивирано на 2 јули 2013 г.
2009 DJ Awards Nominated Best Techno DJ Ibiza, Spain Website
2009 Resident Advisor Winner Top 100 DJs of 2009 Worldwide Website Архивирано на 2 ноември 2012 г.
2009 Raveline Magazine Winner Best International DJ Germany Website Архивирано на 9 август 2011 г.
2009 DJ Magazine 28 Top 100 Best DJs of 2009 UK Website Архивирано на 27 јули 2015 г.
2008 DJ Awards Winner Best Techno DJ Ibiza, Spain Website
2008 Resident Advisor 02 Top 100 DJs of 2008 Worldwide Website Архивирано на 22 мај 2011 г.
2008 DJ Magazine 15 Top 100 Best DJs of 2008 UK Website[мртва врска]
2007 Resident Advisor 05 Top 10 DJs of 2007 Worldwide Website Архивирано на 4 ноември 2012 г.
2007 DJ Magazine 19 Top 100 BEst DJs of 2007 UK Website[мртва врска]
2006 DJ Awards Winner Best Techno DJ Ibiza, Spain Website
2006 Resident Advisor 03 Top 10 DJs of 2006 Worldwide Website Архивирано на 4 ноември 2012 г.
2006 DJ Magazine 33 Top 250 Best DJs of 2006 UK Website[мртва врска]
2006 International Dance Music Awards (WMC) Nominated Best Global DJ Award Miami, USA
2005 DJ Awards Nominated Best Techno DJ Ibiza, Spain Website
2005 Raveline Magazine Winner Best International DJ Germany Website Архивирано на 23 јули 2011 г.
2005 DJ Magazine 12 Top 250 Best DJs of 2005 UK Website
2004 DJ Magazine 44 Top 100 Best DJs of 2004 UK Website[мртва врска]
2004 Groove Magazine Winner Best International DJ Germany
2003 DJ Awards Nominated Best Techno DJ Ibiza, Spain Website
2003 DJ Magazine 33 Top 100 Best DJs of 2003 UK Website[мртва врска]
2003 Groove Magazine Winner Best International DJ Germany
2002 DJ Awards Winner Best Techno DJ Ibiza, Spain Website
2002 Groove Magazine Winner Best International DJ Germany
2001 DJ Awards Nominated Best Techno DJ Ibiza, Spain Website
2001 Wired Magazine Rave Awards Nominated Most Wired Musician San Francisco, USA
2000 DJ Awards Nominated Best DJ Innovator Ibiza, Spain Website
2000 Musik und Maschine Congress Winner Best International DJ Berlin, Germany
2000 Detroit Music Awards Winner Outstanding Electronic Musician Detroit, USA
1999 DJ Awards Nominated Best DJ Innovator Ibiza, Spain Website
1999 Prix Ars Electronica Honorable Mention Digital Music Austria
1998 DJ Awards Nominated Best DJ Innovator Ibiza, Spain Website
1998 Festival du Cinema et Media Winner Best New Media Work Montreal, Canada

Извори[уреди | уреди извор]

 1. "ten weeks of silence Архивирано на 18 септември 2010 г.". richiehawtin.com. Посетено на March 6, 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]