Ричард Дејвид Џејмс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ричард Дејвид Џејмс

Ричард Дејвид Џејмс (роден 18 август 1971), најдобро познат под псевдонимот Aphex Twin, е ирско-британски електронски музичар и композитор. Тој ја основал издавачка куќа Rephlex Records во 1991 година. Од страна на ГардијанТој бил опишан како еден "најинвентивните и влијателни фигури во современата електронска музика." [1]. Aphex Twin, исто така, создавал музика под псевдонимите AFX, Blue Calx, Bradley Strider, Caustic Window, DJ Smojphace, GAK, Martin Tressider, Polygon Window, Power-Pill, Prichard D. Jams, Q-Chastic, Tahnaiya Russell, The Dice Man, Soit-P.P. и The Tuss. Aphex Twin објавил своја музика во Rephlex, Warp, R&S, Sire, Mighty Force, Rabbit City, and Men Records.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ричард е роден во Лимерик, Ирска. Тој израснал во Корнвол, Велика Британија. Започнал да се занимава со музика уште како тинејџер. Во 1991 година, тој формираше издавачка куќа Rephlex Records. Откако се пробил на електронската сцена се преселил во Лондон. Меѓутоа по неколку години се вратил во Корнвол. Сè уште твори музика под различни псевдоними. Честопати дава контроверзни изјави од типот дека живее во банка или дека поседува интересни нешта, како што се тенк или подморница.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Лого

Албуми[уреди | уреди извор]

 • Selected Ambient Works 85-92 (1992)
 • Selected Ambient Works Volume II (1994)
 • ...I Care Because You Do (1995)
 • Richard D. James Album (1996)
 • Drukqs (2001)
 • Syro (2014)

ЕП и синглови[уреди | уреди извор]

 • Digeridoo (1992)
 • Xylem Tube EP (1992)
 • On/On Remixes (1993)
 • Ventolin/Ventolin Remixes EP (1995)
 • Donkey Rhubarb (1995)
 • Girl/Boy EP (1996)
 • Come to Daddy EP (1997)
 • Windowlicker (1999)
 • Analord 10 in the Analord Series (2004)

Компилации[уреди | уреди извор]

 • Words & Music (1994) (Interview and tracks from Selected Ambient Works Volume II)
 • Classics (1994) (Many early singles, rare and live tracks)
 • 51/13 Singles Collection (1996) (Australia-only release)
 • Cock 10/54 Cymru Beats (drukqs promo)
 • 26 Mixes for Cash (2003), a lot of music remade for other artists (and four original songs)
 • 2 Mixes on a 12" for Cash (2003), a 26 Mixes for Cash promo
 • Falling Free, Curve Remix (2005), a 26 Mixes for Cash LP

Дискографија под различни псевдоними[уреди | уреди извор]

Ilosaarirock Festival 2011

AFX

 • Analogue Bubblebath (1991)
 • Analogue Bubblebath 2 (1992)
 • Analogue Bubblebath 3 (1993)
 • Analogue Bubblebath 4 (1994)
 • Analogue Bubblebath 5 (1995 unreleased)
 • Analogue Bubblebath 3.1 (1997)
 • Hangable Auto Bulb (1995, re-released 2005)
 • Hangable Auto Bulb 2 (1995, re-released 2005)
 • 2 Remixes By AFX (2001)
 • Smojphace EP (2003)
 • "Mangle 11 (Circuit Bent V.I.P. Mix)" (this is on the Rephlexions album that was worked on by many people (2003))
 • Analord (EP series, mostly as AFX) (2005)
 • AFX/LFO (split 12" between AFX/LFO) (2005)

Bradley Strider

 • Bradley's Beat (1991)/(1995 re-issue)
 • Bradley's Robot (1993)

Caustic Window

 • Joyrex J4 (1992)
 • Joyrex J5 (1992)
 • Joyrex J9 (1993)
 • CAT 023 (unreleased, only 4 copies pressed)
 • Caustic Window Compilation (1998)

Gak

 • GAK (1994)

Martin Tressider

In the Universal Indicator series:

 • Universal Indicator: Red (1989)
 • Universal Indicator: Green (1995)

Polygon Window

 • (Surfing On Sine Waves) (1993, re-released 2001)
 • (Quoth) (1993)

Power Pill

 • Pac-Man (1992)

Q-Chastic

 • Q-Chastic EP (1992 unreleased)

Universal Indicator

 • Universal Indicator: Blue (1992)
 • Universal Indicator: Yellow (1993)

Извори[уреди | уреди извор]

 1. Lester, Paul (2001-10-05). „Tank boy“. The Guardian. London: Guardian Media Group. Посетено на 2008-06-14.