Рин (пустина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пустина Рин
Рын-пески
Пустина
Пустината Рин
Земји Русија, Казахстан
Должина 250 км
Ширина 250 км
Површина 50,000 км2
Биом пустина

Рин (руски: Рын-пески , казашки: Нарын құмы) – единствена вистинска пустина во Европа. Се наоѓа во автономната република Калмикија во Русија и во поголем дел во западен Казахстан, северно од Каспиското Езеро и југоисточно од Приволшкото Возвишение. Границите на пустината се многу лабаво дефинирани. Некои мапи покажуваат дека скоро цела пустина е во Прикасписката Низина, протегајќи се скоро до брегот на Каспиското Езеро, додека други ја покажуваат северно од низината. Пустината лежи западно од реката Урал меѓу 46. паралела и 49. паралела географска ширина, од 47. до 52. источен меридијан географска должина. Температурите се екстремни, во лето може да достигнат 48 °C, а во зима да паднат до -36 °C.[1]

Зафаќа површина од околу 50.000 км2. Многу мали градови се раштркани низ пустината Рин, а густината на населението е меѓу и и 15 жители на квадратна милја. Рин лежи во полусушна климатска зона и количината врнежи е многу мала.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • International Journal of Environment and Pollution 2004 - Vol. 22, No.1/2 pp. 72 – 86. ISSN 0957-4352
  • DK World Atlas, Millennium Edition, pgs. xxv, xxix, 258 ISBN 978-0789446046

Координати: 47°20′00″ N; 48°50′00″ E / 47.3333° СГШ; 48.8333° ИГД / 47.3333; 48.8333