Претседател на Индија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Претседател на Република Индија
Претседателски бајрак
Функционер
Пранаб Мукерџи

од 25 јули 2012 г.
ЗвањеПочитуван Претседател
(во земјата)
Неговата Ексцеленција
(во странство)
СедиштеРаштрапати Баван
Назначувачизборен колегиум
Мандат5 г. (обновливо)
Прв функционерРаџендра Прасад
26 јануари 1950
СоздаденаУстав на Индија
26 јануари 1950
ПлатаПредлошка:INRConvert мес.[1]
Мреж. местоПретседател на Индија
Раштрапати Баван е официјалната резиденција на индискиот претседател.

Претседател на Република Индија или Раштрапати (хинди: भारत गणराज्य के राष्ट्रपति) — шеф на државата и прв граѓанин на Индија, како и врховен командант на индиските вооружени сили. Мандатот на индискиот претседател трае 5 години. Звањето е санскритски неологизам, со буквално значење „господар на царството“.

Список на претседатели[уреди | уреди извор]

Во долната табела се индиските претседатели по хронолошки редослед.

No. Име Инагуразија Напуштање
01 д-р Раџендра Прасад 26 јануари 1950 13 мај 1962
02 д-р Сарвепали Радакришнан 13 мај 1962 13 мај 1967
03 д-р Закир Хусеин 13 мај 1967 3 мај 1969
* Варахгири Венката Гири 3 мај 1969 20 јули 1969
* Мухамад Хидајат Ула 20 јули 1969 24 август 1969
04 Варахгири Венката Гири 24 август 1969 24 август 1974
05 Факрудин Али Ахмед 24 август 1974 11 февруари 1977
* Басапа Данапа Џати 11 февруари 1977 25 јули 1977
06 Нелам Санџивареди 25 јули 1977 25 јули 1982
07 Гиани Заил Синкх 25 јули 1982 25 јули 1987
08 Рамасвами Венкатараман 25 јули 1987 25 јули 1992
09 д-р Шанкар Дајал Шарма 25 јули 1992 25 јули 1997
10 Кочерил Раман Нараянан 25 јули 1997 25 јули 2002
11 д-р Абдул Калам 25 јули 2002 25 јули 2007
12 Пратиба Патил 25 јули 2007 25 јули 2012
13 Пранаб Мукерџи 25 јули 2012 25 јули 2017
14 Рам Нат Ковинд 25 јули 2017

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „President okays her own salary hike by 300 per cent“. The Indian Express. 3 January 2009. Посетено на 6 May 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]