Прва словенечка фудбалска лига 2019/20

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва словенечка фудбалска лига
Сезона2019/20
ПрвациЦелје (прва титула)
ИспаднатиРудар Велење
Триглав Крањ
Лига на шампиониЦелје
Конференциска лигаМарибор
Олимпија
Мура
Одиграни натпревари180
Постигнати голови544 (3.02 по натпревар)
Најдобар стрелецАнте Вукушич
(26 голови)
Најголема победа домаАлуминиј 8–1 Триглав Крањ
Најголема победа на гостиТриглав Крањ 0–6 Целје
Најголема низа на победи6 натпревари
Браво и Марибор
Најголема низа без пораз11 натпревари
Браво
Најголема низа без победа36 натпревари
Рудар Велење
Најголема низа на порази8 натпревари
Рудар Велење
Најголема посетеност9000
Марибор 1–1 Олимпија
Вкупна посетеност185,693
Просечна посетеност1,043
2018/19

Прва словенечка фудбалска лига 2019/20 — 29. издание на Првата словенечка фудбалска лига од нејзиното основање во 1991 година. Сезоната започнала на 13 јули 2019, требало да заврши на 15 мај 2020 година. Лигата била прекината на 12 март 2020 година поради пандемијата COVID-19 во Словенија, а подоцна продолжила на 15 јуни 2020 година.

Целје ја освоил својата прва шампионска титула во историјата и како шампиони, се квалификувале за првото квалификациско коло од Лигата на шампионите.

Формат[уреди | уреди извор]

Секој тим одиграл 36 натпревари (18 дома и 18 на гости). Тимовите одиграле четири меѓусебни натпревари (2 дома и 2 гости). Тимовите добиваат три бода за победа, еден бод за нерешено и без бодови за пораз. Тимовите се рангирани според вкупните бодови, а ако две екипи се изедначени, меѓусебниот резултат се користи како прв критериум за класификација.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2019/20

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2018/19

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2018/19

По крајот на сезоната 2019/20

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2019/20

  • Копер (Прво место во Втората лига)

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2019/20

Екипи[уреди | уреди извор]

Алуминиј Браво Целје Домжале
Спортски парк Алуминиј Спортски парк Љубљана Стадион З'дежеле Спортски парк Домжале
Капацитет: 600 Капацитет: 2,308 Капацитет: 13,059 Капацитет: 3,100
Рудар Велење Триглав Крањ
Градски стадион Об Језеру Стадион Станко Млакар
Капацитет: 1,864 Капацитет: 2,060
Марибор Мура Олимпија Љубљана Табор Сежана
Стадион Људски Врт Стадион Фазанерија Стадион Стожице Стадион Рајко Штолфа
Капацитет: 11,671 Капацитет: 4,506 Капацитет: 16,038 Капацитет: 1,200

Завршна табела[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР Квалификации или испаѓање
1. Целје 69 36 19 12 5 74 36 +38 Квалификации во првото квалификациско коло во Лигата на шампионите
2. Марибор Марибор 67 36 20 7 9 66 39 +27 Квалификации во првото квалификациско коло во Лига Европа
3. Олимпија Љубљана Олимпија Љубљана 67 36 20 7 9 73 44 +29
4. Мура 56 36 14 14 8 54 42 +12
5. Алуминиј 55 36 16 7 13 58 48 +10
6. Браво 49 36 13 10 13 50 53 -3
7. Табор Сежана 46 36 13 7 16 45 51 -6
8. Домжале 43 36 12 7 17 52 64 -12
9. Триглав Крањ 32 36 9 5 22 44 87 -43 Квалификации за плеј-офот за испаѓање
10. Рудар Велење 12 36 0 12 24 28 80 -52 Испаѓање во словенечката Втора лига