Стадион З'дежеле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадион З'дежеле
Поранешни имиња Арена Петрол
Место Долна Худиња, Целје, Словенија
Започнат 1999
Отворен 9 септември 2003
Проширен 2003-2008
Сопственик Република Словенија
Подлога трева
Цена на изградбата 16,5 милиони
Архитект Архитекти Бојан Пург, Драган Стевовиќ, Архитекти Рајхенберг
Главен изведувач ЦМ Целје
Игра НК Целје
Фудбалска репрезентација на Словенија
Гледачи 13.059

Стадион З'дежеле (словенечки: Stadion Z’dežele) — фудбалски стадион во Целје, Словенија. На него игра фудбалскиот клуб Целје од 2003 година. Пред јули 2017 година, стадионот беше наречен Арена Петрол.[1]

Во времето на неговото отворање, Арена Петрол беше најмодерниот фудбалски стадион во земјата. Името го доби од главниот спонзор, словенечката нафтена компанија Петрол. Стадионот беше отворен на 9 септември 2003 година со една трибина со капацитет од 3.600 луѓе. Во текот на следните години беа изградени три дополнителни трибини до завршувањето на стадионот во 2008 година со капацитет од 13.059 седишта; Од кои 7.000 се покриени. Теренот на стадионот е долг 105 метри, широк 68 метри и е покриен со природна трева. Стадионот има и систем за греење на теренот и рефлектори.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Celjski stadion z novim imenom, odslej bo Arena Z'dežele“. Ekipa24.si (словенечки). Посетено на 2022-02-16.
  2. „Stadioni“. www.nk-celje.si. Посетено на 2022-02-16.