Спортски парк Љубљана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спортски Парк Љубљана
Поранешни имиња Стадион ЖАК
Место Љубљана, Словенија
Отворен 1930
Реновиран 1990, 2008
Сопственик Љубљана
Подлога трева
Игра НК Љубљана(1930–2005)
НК Олимпија Љубљана(2007–2010)
НК Браво
Фудбалска репрезентација на Словенија(1993–1999)
Гледачи 2.308

Спортски Парк Љубљана (словенечки: Športni park Ljubljana) — фудбалски стадион во Љубљана, Словенија. На него игра фудбалскиот клуб Браво од 2014 година, а го користеле и фудбалските клубови Љубљана и Олимпија Љубљана. Фудбалски стадион најчесто се нарекува Стадион ЖАК (словенечки: Stadion ŽAK). Стадионот има капацитет од 2.308 седишта и е изграден во 1930 година. Стадионот е во сопственост на Градот Љубљана.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „PLT - Prva liga Telemach“. www.prvaliga.si (англиски). Посетено на 2022-02-23.
  2. „Slovenia - NK Bravo - Results, fixtures, squad, statistics, photos, videos and news - Soccerway“. int.soccerway.com. Посетено на 2022-02-23.