Прејди на содржината

НК Табор Сежана

Од Википедија — слободната енциклопедија
НК Табор Сежана
Целосно имеФудбалски Клуб Табор Сежана
Nogometni klub Tabor Sežana
ПрекарЦрвено-црните (Rdeče-črni)
Црешите (Češnjice)
Основан1923; пред 101 година (1923)
ЛокацијаСежана, Словенија
СтадионСтадион Рајко Штолфа
Капацитет1.200
ПретседателБранко Дикиќ
ТренерДушан Косич
ЛигаПрва словенечка фудбалска лига
2020/216.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Фудбалски клуб Табор Сежана (словенечки: Nogometni klub Domžale), вообичаено познат како НК Табор Сежана или едноставно Табор — словенечки професионален фудбалски клуб со седиште во Сежана, Словенија, кој моментално се натпреварува во словенечката Прва лига. Клубот е основан во 1923 година.