НК Домжале

Од Википедија — слободната енциклопедија
НК Домжале
Целосно имеФудбалски клуб Домжале
Nogometni klub Domžale
ПрекарБригандите (Ravbarji)
Жолтите (Rumeni)
Жолтото семејство (Rumena družina)
Основан7 ноември 1920; пред 103 години (1920-11-07)
ЛокацијаДомжале, Словенија
СтадионСпортски парк Домжале
Капацитет3.100
ПретседателСтане Оражем
ТренерДејан Џуранович
ЛигаПрва словенечка фудбалска лига
2020/214.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Фудбалски клуб Домжале (словенечки: Nogometni klub Domžale), вообичаено познат како НК Домжале или едноставно Домжале — словенечки фудбалски клуб кој игра во градот Домжале. Тие се еден од најуспешните словенечки клубови со две титули во словенечката Прва лига и две титули во Купот на Словенија. Клубот своите натпревари ги игра на стадионот Домжале со капацитет од 3.100 седишта.