Прејди на содржината

Прва словенечка фудбалска лига 2018/19

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва словенечка фудбалска лига
Сезона2018/19
ПрвациМарибор (15та титула)
ИспаднатиГорица
Кршко
Лига на шампиониМарибор
Лига ЕвропаОлимпија
Домжале
Мура
Одиграни натпревари180
Постигнати голови553 (3.07 по натпревар)
Најдобар стрелецРуди Пожег Ванчаш
(18 голови)
Најголема низа на победи5 натпревари
Марибор
Најголема низа без пораз17 натпревари
Марибор
Најголема низа без победа10 натпревари
Горица
Најголема низа на порази7 натпревари
Горица
Најголема посетеност12,000
Марибор 1–2 Олимпија
Најмала посетеност100
Алуминиј 1–2 Горица
Вкупна посетеност263,300
Просечна посетеност1,462
2017/18

Прва словенечка фудбалска лига 2018/19— 28. издание на Првата словенечка фудбалска лига од нејзиното основање во 1991 година. Сезоната започнала на 20 јули 2018, а завршила на 25 мај 2019 година.

Марибор ја освоил лигата по 15ти пат и како шампиони, се квалификувале за првото квалификациско коло од Лигата на шампионите.

Секој тим одиграл 36 натпревари (18 дома и 18 на гости). Тимовите одиграле четири меѓусебни натпревари (2 дома и 2 гости). Тимовите добиваат три бода за победа, еден бод за нерешено и без бодови за пораз. Тимовите се рангирани според вкупните бодови, а ако две екипи се изедначени, меѓусебниот резултат се користи како прв критериум за класификација.

Унапредување и отпаѓање

[уреди | уреди извор]
Пред почетокот на сезоната 2018/19

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2017/18

  • Мура (Прво место во Втората лига)

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2017/18

По крајот на сезоната 2018/19

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2018/19

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2018/19

Алуминиј Кршко Целје Домжале
Спортски парк Алуминиј Стадион Матија Губец Стадион З'дежеле Спортски парк Домжале
Капацитет: 600 Капацитет: 1,470 Капацитет: 13,059 Капацитет: 3,100
Рудар Велење Триглав Крањ
Градски стадион Об Језеру Стадион Станко Млакар
Капацитет: 1,864 Капацитет: 2,060
Марибор Мура Олимпија Љубљана Горица
Стадион Људски Врт Стадион Фазанерија Стадион Стожице Спортски парк Нова Горица
Капацитет: 11,671 Капацитет: 4,506 Капацитет: 16,038 Капацитет: 3,100

Завршна табела

[уреди | уреди извор]
Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР Квалификации или испаѓање
1. Марибор Марибор 78 36 23 9 4 82 34 +48 Квалификации во првото квалификациско коло во Лигата на шампионите
2. Олимпија Љубљана Олимпија Љубљана 69 36 20 9 7 73 47 +26 Квалификации во првото квалификациско коло во Лига Европа
3. Домжале 63 36 18 9 9 76 47 +29
4. Мура 52 36 13 13 10 53 37 +16
5. Целје 49 36 12 13 11 45 51 -6
6. Алуминиј 48 36 14 6 16 50 53 −3
7. Рудар Велење 43 36 12 7 17 50 73 −23
8. Триглав Крањ 37 36 10 7 19 51 83 −32
9. Горица 31 36 7 10 19 44 63 −19 Квалификации за плеј-офот за испаѓање
10. Кршко 24 36 5 9 22 29 65 −36 Испаѓање во словенечката Втора лига