Прејди на содржината

НК Браво

Од Википедија — слободната енциклопедија
НК Браво
Целосно имеФудбалски Клуб Браво
Nogometni klub Bravo
ПрекарМомците од Шишка (Šiškarji)
Основан2006; пред 18 години (2006)
ЛокацијаЉубљана, Словенија
СтадионСпортски парк Љубљана
Капацитет2.308
ПретседателЛука Брезовец
ТренерДејан Грабиќ
ЛигаПрва словенечка фудбалска лига
2020/215.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

Фудбалски клуб Браво (словенечки: Nogometni klub Bravo), вообичаено познат како НК Браво или едноставно Браво — словенечки професионален фудбалски клуб со седиште во Љубљана, Словенија, кој моментално се натпреварува во словенечката Прва лига. Клубот е основан во 2006 година.