Прејди на содржината

Портрет на Филип II

Од Википедија — слободната енциклопедија

Портрет на Филип IIпортрет на масло на платно на Тицијан, со Филип II Шпански облечен во синџирот на Редот на Златното руно. Се наоѓа во збирката на Музејот Каподимонте во Неапол, Италија.

Направена била ок. 1550–54 година судејќи според возраста на која е прикажан нејзиниот предмет,[1] иако неговиот прецизен датум е нејасен. Филип се сретнал со уметникот во Милано во 1549 година за време на првото патување на владетелот во Италија,[2][3] и повторно помеѓу 1550 и 1551 година во Аугсбург. Тицијан на свое го нацртал „Филип II во оклоп“ (Музеј Прадо) за делото,[1] кое можеби било направено околу 1554 година.[2] 

Автографска копија од неаполското дело виси во Дворецот Пити во Фиренца.[2] 

  1. 1,0 1,1 (италијански) Touring Club Italiano, Museo di Capodimonte, Milano, Touring Club Editore, 2012. ISBN 978-88-365-2577-5, стр. 25.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Catalogue entry“ (италијански). Архивирано од изворникот на 17 ноември 2015. Посетено на 26 август 2021.
  3. „Ritratto di Pierluigi Farnese in armatura — Museo di Capodimonte“. 17 ноември 2015. Архивирано од изворникот на 17 ноември 2015. Посетено на 26 август 2021.