Починка при бегството во Египет (Тицијан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Починка при бегството во Египет
Творец Тицијан
Година 1512
Димензии 46,5 см × 64 см

Починка при бегството во Египет ― слика од масло на панел од околу 1512 година од Тицијан, сега во Домот Лонглит во близина на Ворминстер, Вилтшир, Англија. Оценето дека вреди околу 5 милиони фунти во 2002 година, панелот со широчина од 60 см бил украден од собаta за забава на првиот кат во 1995 година и бил пронајден „во пластична торба за пазарење“ во август 2002 година.[1]

Уметничкото дело ги прикажува Јосиф, Марија и Исус додека застануваат да се одморат за време на нивното бегство во Египет .

Сликата има потекло што се враќа во збирката на надвојводата Леополд Вилхелм Австриски, каде што билае каталогизирана во 1660 -тите години од неговиот дворски сликар Давид Тенирс Помладиот.[2] Купена била од „Кај Кристи“ од 4-та маркиза на Бат во 1878 година и била во Лонглит до кражбата.[1]

Како и кај повеќето минијатури на Тенирс за надвојводата, не е јасно дали гравирањето е направено по минијатурата или по оваа слика, но во секој случај сегашната книжевност укажува на оваа слика како првичен извор за двете дела.[3] Може да се види како виси десно од вратата во една од репродукциите на Тенирс во галеријата на надвојводата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Stolen £5m Titian found in carrier bag after seven-year hunt, article in August in The Guardian
  2. Гравура, бр. 63 како што е прикажано во „Сликовен театар“, ок. 1660
  3. record 3231 in RKDimages for the Teniers miniature painting after Titian