Прејди на содржината

Портрет на Елеонора Гонзага дела Ровере

Од Википедија — слободната енциклопедија
Портрет на Елеонора Гонзага дела Ровере
Творец Тицијан
Година 1538
Димензии 114 см × 102,2 см
Место Уфици, Фиренца

Портрет на Елеонора Гонзага дела Ровереслика на Тицијан од 1538 година,[1] која моментално е во галеријата Уфици која е ликовен музеј и содржи ликовни дела во Фиренца, заедно со нејзиниот пар, „Портрет на Франческо Марија дела Ровере“, на кој е сопругот на Елеонора. Сликата го створила прототипот за некои од неговите подоцнежни портрети, како на пример „Портретот на Изабела Португалска“.[2]

  1. „treccani.it“ (италијански).
  2. „Artehistoria“. Архивирано од изворникот на 27 септември 2013.