Покајничка Магдалена (Тицијан, 1565)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Покајничка Магдалена
Творец Тицијан
Година 1565
Димензии 119 см × 98 см
Место Ермитаж, Санкт Петербург

Покајничка Магдалена (италијански: Maddalena penitente) — слика насликана околу 1565 година од италијанскиот уметник Тицијан Вечелио. Му припаѓа на Државниот музеј Ермитаж во Санкт Петербург. Понекогаш датумот на создавање е означен како „1560 -тите“. Големина на сликата - 119 × 97 см[1] (според други извори, 118 × 97 см [2]).

Историја[уреди | уреди извор]

Платното што ја прикажува Марија Магдалена е нарачано од Тицијан во средината на 1560-тите. За оваа слика, Јулија Фестина позираше за уметникот. Кога сликата била готова, му била покажана на војводата од Гонзага, кому му се допаднала толку многу што нарачал копија. После тоа, Тицијан направил уште неколку копии, менувајќи го наклонот на главата и положбата на женските раце, како и пределната позадина на сликата.

Според преданието, токму оваа слика ја држел Тицијан во рацете на умирање. По неговата смрт во 1576 година, сликата ја наследил неговиот син Помпонио Вецелио (Pomponio Vecellio), кој во 1581 година ја продал заедно со куќата и другите слики на Кристофоро Барбариго (Cristoforo Barbarigo) од Венеција [3] .

Во 1850 година, со помош на рускиот конзул Александар Хвостов, колекцијата на слики на Барбариго ја купил Николај I за музејската колекција на Ермитаж. Потоа, „Покајничка Магдалена“ била сместена во една од италијанските кабинети на Нов Ермитаж, каде што била чувана заедно со уште една позната слика на Тицијан „Венера пред огледало“[4].

Опис[уреди | уреди извор]

На сликата е прикажана Марија Магдалена како гледа кон небото. Нејзината долга коса е пуштена, нејзините очи се полни со каење, нејзините очи се црвени од солзи. Облечена е во проsирна облека и наметка со пруги. Пред неа се христијанските симболи - Светото писмо и череп.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Кающаяся Мария Магдалина, Тициан, 1560-е гг“ (HTML). Государственный Эрмитаж — www.hermitagemuseum.org. Посетено на 01.05.2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „Коллекция: мировая художественная культура — Тициан, "Кающаяся Мария Магдалина". Российский общеобразовательный портал — artclassic.edu.ru. Архивирано од изворникот (HTML) на 2007-09-13. Посетено на 14.09.2014. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. „Прогулка по Императорскому Эрмитажу — Второй этаж — 45: Кабинет итальянских школ“. Государственный Эрмитаж — www.hermitagemuseum.org. Архивирано од изворникот (HTML) на 2013-10-05. Посетено на 28.09.2014. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. „«Шедевры музеев мира в Эрмитаже» — Тициан, «Венера перед зеркалом», 24 мая 2002 — 26 августа 2002“. Государственный Эрмитаж — www.hermitagemuseum.org. Архивирано од изворникот (HTML) на 2013-10-05. Посетено на 30.12.2013. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)