Прејди на содржината

Портрет на Пјетро Аретино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Портрет на Пјетро Аретино
Творец Тицијан
Година 1545
Димензии 96.7 см × 76.6 см
Место Дворец Пити, Фиренца

Портрет на Пјетро Аретинопортрет на ренесансниот поет Пјетро Аретино од Тицијан, насликан околу 1545 година, веројатно за Козимо I де Медичи. Сега се наоѓа во салата на Венера во дворецот Пити во Фиренца.