Прејди на содржината

Суета (Тицијан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Суета
Творец Тицијан
Година ок. 1515[1]
Димензии 97 см × 81.2 см
Место Стара пинакотека, Минхен

Суета ― маслена слика на италијанскиот сликар Тицијан од доцната ренесанса, датирана околу 1515 година и сега е чувана во Стара Пинакотека во Минхен, Германија.

Историја

[уреди | уреди извор]

Можеби делото било во галеријата на императорот Рудолф II во Прага, пред да стане дел од изборните кнезови на Баварија. Има дел од збирката на музејот во Минхен од 1884 година. Првото споменување датира од 1748 година, како дело на Франческо Салвијати. Подоцна му била припишувана на Палма Постариот, Џорџоне, Ил Порденоне и на крајот Тицијан.

Радио анализата го докажала присуството на додатоци од работилницата (особено до огледалото) над оригинал, веројатно од Тицијан, заснован на „Жена во огледало“.

Сликата прикажува идеализирана убава жена, модел воспоставен во венецијанското училиште од мајсторот на Тицијан, Џорџоне со неговата „Лаура“. Таа држи овално огледало со рамка, која отсликува некои скапоцени камења и слугинка која бара во кутија.

Жената била портретирана од Тицијан во бројни други дела од тој период, вклучувајќи ја и „Жена во огледало“, „Салома“ и „Флора“, како и некои „Свети разговори“.

  1. „Die Eitelkeit der Welt“ (германски). Alte Pinakothek. Посетено на 25 август 2021.

Дополнителна книжевност

[уреди | уреди извор]
  • Valcanover, Francesco (1969). L'opera completa di Tiziano (италијански). Milan: Rizzoli.