Прејди на содржината

Подмладување во филмови

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во филмот и телевизијата, подмладувањето е техника на визуелни ефекти што се користи за да се направи глумецот да изгледа помлад, особено за сцените кои се ретроспективни. Ова често се постигнува преку дигитално уредување на сликата или користење на компјутерско-генерирани сликовни (CGI) преклопувања или допири. Некои филмови ќе создадат дури и дигитални подмладени глумци без вистинската личност или со мешавина на заменици-глумци и компјутерски слики.

Список на филмови[уреди | уреди извор]

Следното е список на филмови, по хронолошки редослед на објавување, кои користат техники на подмладување:

Година Филм Опис
2006 Луѓето-Икс: Последното упориште Глумците Патрик Стјуарт и Ијан Мекелен, кои ги играат мутантите Професор Икс и Магнето редоследно, се подмладени во назадно-помислена сцена во која двајцата работат да врбуваат девојка мутант која е студент.[1][2]
2008 Необичниот случај на Бенџамин Батон Засновано на раскаж во кој главниот лик старее наназад, глумецот Бред Пит, кој го игра Бенџамин Батон, првично е покажан како старец и е постепено подмладен за да личи се помлад во текот на повеќето децении на животот на ликот.[1][3][4]
2009 Потеклата на Луѓето-Икс: Врколак Во овој суперхеројски филм, Патрик Стјуарт, кој го глуми мутантот Професор Икс, е подмладен за едно кратко појавување, како што филмот дејстува во време кое претходи на временската рамка на претходните филмови од серијалот во кои Стјуарт учествувал.[5]
2010 Престол: Наследство Продолжени на филмот од 1982 година, со дејствие 27 години подоцна, глумецот Џеф Бриџис, кој го играл главниот лик Кевин Флин во првичниот филм, е подмладен за да личи како злонамерната програма Клу, копија на самиот Флин, но децении помлад.[1][6] Брус Бокслајтнер, кој го глуми ликот на Престол, исто така е подмладен во назадна сцена; неговиот вистински лик на Алан Бредли, сепак, е покажан во вистинската старост на глумецот.
2013 Негодувачка пресметка Филм за Роберт Де Ниро (Били "Д Кид" Мекдонен) и Силвестер Сталоне (Хенри "Рејзор" Шарп) како боксерски противници. Во почетокот на филмот, двајцата глумци се подмладени за да бидат покажани како меѓусебно се борат во нивната младост/најдобра форма. Остатокот на филмот е поставен неколку децении подоцна.
2013 Хобитот: Пустошот на Смог Овој филм дејствува децении пред Господарот на прстените (филмски серијал); глумецот Орландо Блум повторно глуми како ликот вилењак Леголас и е подмладен во неговите сцени за да се одрази на фактот дека Вилењаците во филмот не стареат.[1]
2015 Човек-мравка Мајкл Даглас и Мартин Донован, кои ги глумат Хенк Пим и Мичел Карсон, двајцата се подмладени во назадна сцена која е околу 25 години порано.[3][4][6][7]
2016 Големиот празник на Пи-уи Во овој комедиски филм, глумецот Пол Рубенс повторно го глуми ликот Пи-уи Херман 28 години после претходни Пи-уи филм. Подмладувањето било нанесено да го направи Рубенс во истата возраст како што бил во последното појавување. За време на снимањето, Рубенс носел прав и леплива лента на неговото лице.[1][4]
2016 Обожавател Во овој индиски филм, Шах Рук Кан е главен глумец во двојната улога како филмската ѕвезда Аријан Кана и опседнатиот обожавател Гаурав Чандна, кој личи на Аријан но околу дваесет години помлад. Кан бил подмладен за делот на Гаурав со комбинација на визуелни ефекти и простетики.
2016 Капетан Америка: Граѓанска војна Робер Дауни Џр., кој го глуми Тони Старк, е подмладен во дигиталната назадна сцена на важен момент од животот на ликот.[3]
2017 Чуварите на Галаксијата Том 2 Курт Расел, кој го глуи Его, е подмладен во назадна сцена со дејствие на Земјата во 1980-тите.[7]
2017 Пирати на Карибите: Мртвите не раскажуваат Џони Деп, кој го глуми главниот лик Џек Спароу, е подмладен заради назадна сцена.[7]
2017 Кралски човек: Златниот круг Колин Фирт бил подмладен заради назадна сцена, години пред настаните на првиот филм.
2018 Човек-мравка и Осата Мајкл Даглас, Мишел Фајфер, и Лоренс Фишбурн кои ги глумат Хенк Пим, Џенет ван Даун, и Бил Фостер, редоследно, се подмладени во неколку назадни сцени.[8]
2018 Аквамен Темјура Морисон и Никол Кидман се подмладени ликови со користење на сметачко создадени слики за да го прикажат родителите на Аквамен, Томас Кари и Атлана, во воведните сцени за време на детството на Аквамен. Како дополнување, "CGI" бил користен за да го помлади Вилем Дефо за сцената каде Нуидис Вулко го обучува младиот Артур Кари.[9]}}
2019 Капетан Марвел Семјуел Л. Џексон и Кларк Грег, кои ги прикажуваат Ник Фјури и Фил Кулсон, се подмладени 25 години за целиот филм кој дејствува во 1995 година, додека претходните филмови во кои тие се појавуваат во овие улоги дејствуваат во своето сегашно време.[10][11]
2019 Одмаздници: Крај на игрите Повеќемина глумци биле дигитално подмладени за различни делови на сцени. Роберт Дауни Јуниор, Крис Еванс, Крис Хемсворт, Скарлет Јохансон, and Џереми Ренер биле дигитално подмладени за нивните појавувања во 2012 година кои повторно ја снимаат сцената од Одмаздници (2012) во кој тие редоследно го прикажуваат Тони Старк, Стив Роџерс, Тор, Наташа Романоф и Клинт Бартон.[12] Мајкл Даглас, Џон Слатери, и Стен Ли исто така биле дигитално подмладени за нивните појавувања во 1970-тите, во кои тие редоследно ги прикажуваат Хен Пим, Хауард Старк, и такси возач. Крајниот исечок на филмот покажува 200 подмладени и остарени снимки.[13]
2019 Тоа второ поглавје Хорор продолжението во кое Џеден Мартел, Џереми Реј Тејлор, Фин Вулфхард, Чоусен Џејкобс, Џен Дилан Грејзер, Софија Лилис, Вајат Олеф, и Џексон Роберт Скот биле дигитално подмладени повторно да ги одглумат нивните улоги од Тоа (2017) во назадна сцена.[14]
2019 Близнак човек Во овој научно-фантастичен филм, глумецот Вил Смит бил подмладен за да го прикаже помладиот клон на неговиот лик.[15]
2019 Ирецот Во овој епски криминален филм, глумците Роберт Де Ниро, Ал Пачино, и Џо Пеши биле дигитално подмладени за да ги прикажат помладите верзии на Френк Ширан, Џими Хофа, и Расел Бафалино редоследно.[16]
2019 Војна на ѕвездите: Подемот на Скајвокер Марк Хамил кој го прикажува Лук Скајвокер бил дигитално подмладен поради назадна сцена како што тој се појавил во филмот Враќање на џедајот од 1983 година.[17]

Виртуелни глумци[уреди | уреди извор]

Во некои случаи, млада верзија на еден лик не е одглумена од првичниот глумец туку од виртуелен глумец, иако глумецот кој е претставен обично е жив. Ова вообичаено е постигнато со делумна комбинација на „CGI“, телесен двојник, и гласовен двојник или архивски звучни записи. Примери од глумци кои биле заменети од виртуелни глумци за да ги прикажат нивните помлади личности се:

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Bradley-Tschirgi, Mat (1 декември 2016). „7 movie actors made impossibly young by CGI“. GamesRadar. Посетено на 21 март 2020.
 2. Staff. „X-Men: Extreme Makeover“. Fxguide. Посетено на 21 март 2020.
 3. 3,0 3,1 3,2 Giardina, Carolyn (10 мај 2016). „How 'Captain America: Civil War' Turned Robert Downey Jr. Back Into a Teen“. The Hollywood Reporter. Посетено на 21 март 2020.
 4. 4,0 4,1 4,2 Merry, Stephanie (18 март 2016). „Hollywood's secret beauty trick: The special effects facelift“. The Washington Post. Посетено на 21 март 2020.
 5. Rabin, Nathan (7 март 2017). „How X-Men Origins: Wolverine Paved the Way for Logan by Being So Terrible“. Vanity Fair (magazine). Посетено на 21 март 2020. He’s supposed to be playing a younger version of Professor Xavier, but the C.G.I. employed is so jarringly off that he looks about as human as Jar Jar Binks.
 6. 6,0 6,1 6,2 Gonzales, Dave (4 јули 2015). „How Terminator: Genisys made a 'synthespian' of young Arnold Schwarzenegger“. Geek.com. Архивирано од изворникот на 2020-03-21. Посетено на 21 март 2020.
 7. 7,0 7,1 7,2 Giardina, Carolyn (30 мај 2017). „Johnny Depp to Kurt Russell: How 'De-Aging' Stars Became Hollywood's VFX Trick Du Jour“. The Hollywood Reporter. Посетено на 21 март 2020.
 8. Seymour, Mike (16 јули 2018). „A Bug's Wife: Ant-Man and the Wasp“. Fxguide. Архивирано од изворникот на 17 јули 2018. Посетено на 21 март 2020.
 9. Luxford, James (12 декември 2018). „Aquaman review: Jason Momoa's superhero is flawed but a lot of fun“. Metro (British newspaper). Посетено на 21 март 2020.
 10. Mike Seymour (18 март 2019). „Captain Marvel De-Aging by LolaVFX“. fxGuide. Посетено на 21 март 2020.
 11. Sciretta, Peter (6 јули 2018). „Kevin Feige Explains How They Planned 'Ant-Man and The Wasp' Alongside 'Infinity War,' the Disney Streaming Service and More [Interview]“. /Film. Архивирано од изворникот на 7 јули 2018. Посетено на 21 март 2020.
 12. Sonak, Divij (19 мај 2019). „Avengers: Endgame VFX Supervisor Talks Aging & De-Aging Effects“. Appocalypse.com. Архивирано од изворникот на 2019-07-30. Посетено на 21 март 2020.
 13. Giardina, Carloyn (29 јули 2019). 'Avengers: Endgame' Contains 200 Aging and De-Aging VFX Shots“. The Hollywood Reporter. Посетено на 21 март 2020.
 14. Oller, Jacob (1 август 2019). „It: Chapter Two features de-aged kids and a new scene direct from Stephen King“. Syfy. Посетено на 21 март 2020.
 15. Desowitz, Bill (13 април 2018). „Martin Scorsese's 'The Irishman' and Ang Lee's 'Gemini Man' - IndieWire“. IndieWire. Посетено на 21 март 2020.
 16. Robinson, Joanna (20 декември 2016). „Robert De Niro Is the Next Acting Legend to Get a Dramatic C.G.I. Facelift“. Vanity Fair (magazine). Посетено на 21 март 2020.
 17. Alter, Ethan (7 јануари 2020). „Billie Lourd played Leia Organa and other visual effects secrets from 'Star Wars: The Rise of Skywalker'. Yahoo.com.
 18. Sofge, Erik (1 октомври 2009). „How Old School Effects Brought Schwarzenegger's T-800 Back from 1983“. Popular Mechanics (англиски). Посетено на 21 март 2020.
 19. Alter, Ethan (7 јануари 2020). „Billie Lourd played Leia Organa and other visual effects secrets from 'Star Wars: The Rise of Skywalker'. Yahoo Entertainment. Посетено на 21 март 2020.