Војна на ѕвездите Епизода 6: Враќање на џедајот

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Враќање на џедајот“
РежисерРичард Марканд
ПродуцентХауард Казанијан
Главни улоги
МузикаЏон Вилијамс
КинематографијаАлан Хјум
МонтажаПредлошка:Обичен список
СтудиоLucasfilm Ltd.
ЗемјаСАД
Јазиканглиски
Буџет$32.5–42.7 милиони
Бруто заработка$475.1–572.7 милиони
Логото на филмот Војна на ѕвездите Епизода 6: Враќањето на једите

Војна на ѕвездите Епизода 6: Враќањето на једите (оригинален наслов: Враќање на једите) е американски научно-фантастичен филм од 1980 година и е трет игран филм и шеста епизода од сагата на "Војна на ѕвездите" на Џорџ Лукас, која во Германија Издаден на 9 декември 1983 година, и Империјата го возвраќа ударот продолжува. Алтернативно, филмот е познат и како Војна на ѕвездите: епизода VI - Враќањето на једите

Содржина

Телото на Хан Соло, замрзнато во карбонит, сега е во сопственост на Џаба, кој го поставил во својата пустинска тврдина на Татоин како бизарна декорација на ѕидот. Леја во обид да го спаси Хан, принцезата Леја е фатена и држена како личен роб од Џаба. Меѓутоа, во операцијата за спасување, Лук Скајвалкер успева да ги ослободи неговите двајца пријатели. Лук потоа го поставува системот Дагоба да ја заврши својата обука со стариот јади мајстор Јода. Сепак, Јода му кажува на Лук дека не му е потребна понатамошна обука за да се соочи со Вејдер и да го порази. Победата на Вејдер ќе го направи Лук једи витез. Покрај тоа, Јода потврдува дека таткото на Вајдер Лук некогаш бил студент на Оби-Ван Кеноби. Кратко потоа, Јода мирно минува на старост и станува еден со моќта. По смрта на Јода, Лук учи преку моќта на Оби-Ван Кеноби, кој му се јавува на Дагоба, дека Леја е неговата близначка сестра.

Логото на сријалот Војна на ѕвездите

Во меѓувреме, Бунтовничката флота се собира, да подготви за решавачката битка против силите на Империјата. Помоќна Смрт Ѕвезда чија изградба лично ја надгледува императорот.

Една мала бунтовничка единица, предводена од Хан, Лук и Леја, на шумската месечина Ендор го уништува генераторот на штитот што ја опкружува Смрт ѕвезда. Но, Лук има и други планови: тој сака повторно да се соочи со својот татко Дарт Вејдер повторно во двобој и да го врати од темната страна на моќта во светлата. Тој доброволно е фатен за оваа намена. Тој е однесен во Смрт ѕвезда од Дарт Вејдер, каде што императорот веќе го чека.

Национален парк Редвуд, се користеше за снимање за планетата Ендор

Во меѓувреме, Хан и Леја со зацеда се обидуваат да го разнесат штитот и се заробени. Додека пристигнува бунтовничката флота, штитот на Смрта ѕвезда сè уште е активен, а Империалецот Армада имплицира во навидум безнадежна битка. Во услови на ситуација на бунтовниците, очајниот отворот го напаѓа империалецот, но е спречен од страна на Вејдер, битката меѓу двете почнува со светлосна мера. Во меѓувреме, на месечината, плимата се врти: заробените бунтовници неочекувано добиваат помош. Евокс, домородците на месечината, го сметаат С-3ПО за божество поради својата златна обоена метална школка. Протоколот дроид, според упатствата на Лук ги тера Евокс да се сојузува со бунтовниците. Заедно можат да ги победат империалските трупи и да го разнесат генераторот на штитот.

Нападот на Смрт ѕвезда започнува додека Лук сè уште се бори против Дарт Вејдер. Лука знае дека ако се предаде на својата омраза и го убива Вејдер, тој ќе падне на темната страна на моќта. Повторно и повторно се обидува да се држи назад. Лук дава во неговата омраза. Кога Вејдер лежи без одбрана на нозете на Лук, императорот го замолува да го убие Вејдер. Лук пак го фрла своето оружје и одбива. Императорот потоа сака да го убие со силни удари, Вејдер сѐ уште зазема страна за својот син Лук, кој го бара од болка за помош. Вејдер го зграпчува својот господар и го фрла во реакторска осовина на Смрт ѕвезда. Императорот е мртов. И Дарт Вејдер, кој е тешко повреден од изумрената темна сила од императорот, се распаѓа. Но, пред да умре, му дозволува на неговиот син да ја отстрани црната маска, за да може да го види со свои очи. Лук кој требаше да го спаси својот спасен татко, може само да избега со трупот на Вејдер од Смрт ѕвезда.

Нападот на бунтовниците, исто така, довело до успех кратко потоа, а втората Смрт ѕвезда е уништена во масовна експлозија.

На прославата на победата на шумската месечина, Лук повторно се сретнува со своите пријатели. За време на прославата на победата се појавиле моќните духови на Оби-Ван, Јода и Анакин Скајвалкер, при што Анакин се појавувал во својата млада форма. Филмот завршува со празничен бунт, во кој многу планети во галаксијата го слават нивното ослободување од владеењето на царството на Империјата.

Наслови и верзии[уреди | уреди извор]

Во 1997 година, филмот беше повторно издаден како специјално издание во театрите. Оваа верзија е проширена со нови технички можности (повеќе специјални ефекти, замена на модел-засновани ефекти од компјутерски генерирани) и е исто така неколку минути подолго.

Лого со "погрешен" наслов на филмот За обновен DVD порака во 2004 година беше пуштен во маркетинг на додавање специјално издание. Сепак, терминот Специјално издание неофицијално продолжува да се користи за сите филмски верзии од 1997 година, за да ги обележи овие дигитално прегледани од претходните верзии.

Глумци[уреди | уреди извор]

Улога Глумци
Лук Скајвалкер Марк Хамил
Хан Соло Харисон Форд
Принцеза Леја Органа Кери Фишер
Ландо Кариссиан Били Ди Вилијамс
Ц-3ПО Ентони Даниелс
Шеф Палпатин / Дарт Сидиус Ијан МекДриармид
Оби-Ван Кеноби Алек Гуинес
Јода Френк Оз