Царство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Константин Велики и Елена, први христијански цар и царица

Царството е опшествено уредување кое е управувано од цар. Секој цар ја наследува круната од својот татко.