Марк Хамил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Марк Ричард Хамил (роден 25 септември 1951 година) е Американски глумец, гласовен глумец и писател. Тој е познат по улогата на Лук Скајвокер во филмовите Војна на Ѕвездите. Неговите други дела вклучуваат Корветско Лето (1978) и Големиот Црвен (1980), меѓу другите телевизиски емисии и филмови. Хамил, исто така, се појавува во неколку театарски продукции, во текот на 1980-тите години.

Хамил е исто така гласовен глумец , кој има глумено ликови во многу анимирани телевизиски емисии, филмови и видео игри, од 1970-тите. Тој е познат по неговата долгогодишна улога како како Џокер, почнувајќи со Бетмен: Анимираната Серија во 1992 година, како и Скипс во хит серијата на Cartoon Network, Обичното Шоу.

Ран Живот [уреди | уреди извор]

Хамил е роден во Оукланд, Калифорнија, на Вирџинија Сузан и и капетанот на американската морнарница Вилијам Томас Хамил (1926-2014).[1] Тој е еден од седумте деца, има двајца браќа, Вил и Патрик, и четири сестри, Тери, Џен, Џини, и Ким.[2] Неговиот татко има англиско, шкотско, ирско и велшко потекло и неговата мајка е и од Шведска и од Англија.[3][4] Тие морале често да се селат поради работата на татко му. Тој одел на Академијата Валшингам и Поу Средното Училиште.[5] На возраст од 11 години, тој се пресели на блок 5900  на Каселтон Драјв во Сан Диего, Калифорнија, каде тој го посетувал Хејл Средното Училиште.[се бара извор] За време на неговата прва година на Џејмс Медисон Средното Училиште, неговото семејство се пресели во Вирџинија, и Хамил одел Анандел Средното Училиште.[6]  Додека бил прва година средно, неговиот татко бил стациониран во Јапонија, каде Хамил, присуствувал и бил член на Драмскиот Клуб во Нил C. Киник Средната Школа, од која тој дипломирал во 1969 година.[се бара извор][7] Тој подоцна се запиша на Лос Анџелес City Колеџ, каде што студирал драма.

Хамил бил одгледан како Римокатолик, и го опишувал татко си како "Никсон Републиканец".[8]

Кариера[уреди | уреди извор]

Почетоци[уреди | уреди извор]

Неговата рана кариера вклучува и епизодна улога во сапунската опера Главната  Болница,[9] и улога во краткотрајната ситуациска комедија Тексас Вилерс.[10] Тој го глуми најстариот син на Дејвид, во првата епизодата на Осум Е Доволно, иако улогата подоцна беше изведена од страна на Грант Гудив.[11] Тој исто така гостувал на Бил Козби Шоу,[12] Фамилијата Петриџ,[се бара извор], Соба 222 и Од Време На Време.[се бара извор] Тој се има појавено во неколку телевизиски филмови како што се Градот,[се бара извор] и Сара Т - Портрет на Тинејџерскиот Алкохоличар.[се бара извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Mark Hamill Biography (1951–)“. Filmreference.com. Посетено на April 7, 2010.
 2. Robbie Collin (6 December 2015). „Mark Hamill: a force to be reckoned with“. telegraph.co.uk. The Telegraph. Посетено на 15 January 2016. ...he and his six siblings
 3. Just The Best : Sienn's Mark Hamill Page : Interviews 1990.
 4. „Pedigree of Hamill's paternal family“. Посетено на January 3, 2016.
 5. „Poe Middle School“. fcps.edu. Fairfax County Public Schools. Посетено на 21 January 2016.
 6. „Mark Hamill Strikes Back : People.com“.
 7. Kinnick High School was located in Yokohama, Japan until its relocation to Yokosuka, Japan in 1971.[се бара извор]
 8. „Skywalker Speaks: Mark Hamill on Returning to 'Star Wars'. Rolling Stone. Посетено на December 20, 2015.
 9. Warren Manger (8 December 2015). „Mark Hamill: Can you imagine the mob of fans outside my house if I had turned down new Star Wars film?“. mirror.co.uk. Mirror Online. Посетено на 15 January 2016. ...and a recurring role in drama in General Hospital.
 10. Robbie Collin (6 December 2015). „Mark Hamill: a force to be reckoned with“. telegraph.co.uk. The Telegraph. Посетено на 15 January 2016. a lead role in the short-lived sitcom The Texas Wheelers.
 11. Douglas Snauffer (23 July 2008). The Show Must Go On: How the Deaths of Lead Actors Have Affected Television... McFarland. стр. 110–111.
 12. Robbie Collin (6 December 2015). „Mark Hamill: a force to be reckoned with“. telegraph.co.uk. The Telegraph. Посетено на 15 January 2016.