Лого

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Логото на Википедија

Зборот Лого доаѓа од Грчкиот збор λογότυπος = логотипос, и претставува графички елемент, симбол или икона на заштитена марка односно бренд. Типичното лого е дизајнирано на тој начин што предизвикува препознавање од страна на набљудувачот. Логото е еден од аспеките на брендирањето на одредена компанија или ентитет. Боите, формите и стилот на буквите е различен кај секое лого.