Фин Вулфхард

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фин Вулфхард
Вулфхард во 2017 година на Сан Диего Комик-Кон
Роден(а)23 декември 2002 [1]
Ванкувер, Британска Колумбија, Канада
Занимањеглумец
Активен период2013–денес

Фин Вулхард (23 декември 2002, Ванкувер, Канада) — канадски глумец. Најдобро е познат по неговите главни улоги како Мајк Вилер во серијата Почудни нешта (Stranger Things) на Нетфликс, и Ричи Тозиер во 2017 филмот според книгата на Стивен Кинг, Тоа.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Вулфхард е роден во Ванкувер во Канада, во фамилија со француско, германско и еврејско потекло.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Вулфхард ја започнал својата кариера преку Креиглист.[3] Во 2016, Вулфхард станал познат поради улогата на Мајк Вилер во познатата серија „Чудни Работи“. Тој иако бил болен сепак аудицирал со видео кога видел дека имало слободно место.[4]

Toj го игра Ричи Тезиер во филмската адптација на ИТ од Стивен Кингс, кој бил објавен на 8 септември 2017.[5][6] Кастингот на Вулфхард во двете серии биле случајност.[7] Откако Енди Мушиетти се приклучил кон него, Вулфхард морал да ја повтори аудицијата за улога на Ричи и повторно ја добил.

Во Нетфликс анимираните серии Кармен Сандиего, тој ќе биде гласот на „Плејер“, тој е другар главен помошник на главниот лик. Серијата ќе има дваесет 22-минутни епизоди, серијата ќе има премиера во 2019. На 22 септември 2017, било објавено дека Вулфхард ќе биде во филмот „Кучешки денови“ како ликот Тајлер

Музика[уреди | уреди извор]

Освен глумење Вулфхард исто така е и музичар. Тој е главниот пејач и гитарист во бендот Калпурниа.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Crash Tag Team Racing with Special Guest Finn Wolfhard". Guest Grumps. 10:47 minutes in.
  2. Chaney, Jen (25 July 2016). Stranger Things' Finn Wolfhard on Kissing Scenes and How He Became an Actor“. Vulture.com. Посетено на 1 February 2017.
  3. Nika, Colleen (22 November 2016). „Finn Wolfhard: sci-fi 'it-boy'. Dazed.
  4. Ahearn, Victoria (25 July 2016). „Vancouver's Finn Wolfhard loving the '80s in Stranger Things“. Toronto Star. Посетено на 8 February 2017.
  5. Geier, Thom (22 April 2016). „Stephen King's 'It' Release Date Set by Warner Bros“. TheWrap.
  6. Morgan Britton, Luke (20 August 2016). 'Stranger Things' star to appear in remake of Stephen King's 'It'. NME. Посетено на 8 February 2017.
  7. Graham, Jamie (6 September 2017). „Exclusive: IT director Andy Muschietti says Stranger Things' Finn Wolfhard casting was a complete coincidence“. Digital Spy. Посетено на 27 November 2017.
  8. https://indie88.com/finn-wolfhards-band-calpurnia-sign-to-royal-mountain-records/“. Indie88. На |first1= му недостасува |last1= (help); Надворешна врска во |title= (help); |access-date= бара |url= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]