Пиженца

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пиженца
Пиженца
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Астериди
Ред: Чешленковидни
Семејство: Пиженца
Пиженца
Adoxa moschatellina
Научна класификација
Царство: Растенија
Ред: Dipsacales
Семејство: Пиженца
Ернст Хајнриг Фридрих Мејер[1]
Типски род
Adoxa
Л.
Родови

Пиженца (научно име: Adoxaceae)[2] ― мало семејство скриеносеменици од редот Dipsacales, сега составена од пет рода и околу 150–200 видови. Тие се одликуваат со спротивни забести лисја, мали цветови со пет или, поретко, четири ливчиња во цимозни соцвети, а плодот е јатка. Според тоа, тие се слични на многу дренови.

Во постарите класификации, целото ова семејство било дел од Caprifoliaceae, родот анамска рака. Adoxa било првото растение кое било преместено во оваа нова група. Многу подоцна, родовите Sambucus и Viburnum биле додадени по внимателна морфолошка анализа и биохемиски тестови од страна на Групата за истражување на филогенија на скриеносемените растенија. Додаден е дополнителен монотипичен род Sinadoxa врз основа на молекуларна споредба со Adoxa.

Неодамнешните извори, вклучително и мрежната страница Angiosperm Phylogeny, го третираат ова семејство под називот Viburnaceae Raf., nom. cons.[3][4]

Adoxa е мало повеќегодишно тревно растение, кое цвета рано во пролетта и умира до нивото на земјата во лето веднаш по созревањето на бобинките; листовите се сложени.

Постарите се претежно грмушки, но два вида се големи тревни растенија; сите имаат сложени листови. Вибурнумите се сите грмушки, со едноставни лисја.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Angiosperm Phylogeny Group (2009). „An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG III“. Botanical Journal of the Linnean Society. 161 (2): 105–121. doi:10.1111/j.1095-8339.2009.00996.x.
  2. English Names for Korean Native Plants (PDF). Pocheon: Корејски национален арборетум. 2015. стр. 342. ISBN 978-89-97450-98-5. Архивирано од изворникот (PDF) на 25 мај 2017. Посетено на 12 ноември 2023 – преку Корејска шумска служба.
  3. Stevens, P. F. (2001 onwards).
  4. Viburnaceae Raf.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]