Дренови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дренови
Дренови
Шведски дрен (Cornus suecica)
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Астериди
Ред: Дреновидни
Семејство: Дренови

Дренови (науч. Cornaceae) — семејство на цветни растенија од редот дреновидни (Cornales) со светска распространетост. Опфаќа околу 110 вида — претежно дрва и грмушки кои можат да бидат листопадни или зимзелени. Имаат спротивни или наизменични прости листови, четириделни или петделни цветови насобрани во соцветија или главичести групи, како и јаткасти плодови.[1] Во северните умерени предели, најзастапени се два рода: дренот (Cornus) и тупелото (Nyssa).

Родови[уреди | уреди извор]

Во семејството влегуваат следниве родови (Bercht. & J.Presl)[2]

дренови (Cornaceae) sensu stricto:

тупела (Nyssaceae):

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kubitzki, K. (2004). Cornaceae. In The Families and Genera of Vascular Plants Volume 6: Flowering Plants: Dicotyledons: Celastrales, Oxidales, Rosales, Cornales, Ericales (Kubitzki, ed.). Springer-Verlag, New York.
  2. Angiosperm Phylogeny Group (2009). „An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG III“. Botanical Journal of the Linnean Society. 161 (2): 105–121. doi:10.1111/j.1095-8339.2009.00996.x. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-05-25. Посетено на 2013-06-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]