Тупело

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тупело (англиски: Tupelo) - град во американската сојузна држава Мисисипи.

Историја[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Култура и забава[уреди | уреди извор]

Тупело е познат како роден град на рокенрол музичарот Елвис Пресли.

Тупело како мотив во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • Анкл Тупело“ (Uncle Tupelo) - американска рок-група .[1]
  • „Тупело“ (Tupelo) - песна на Nick Cave And The Bad Seeds од 1985 година.[2]
  • „Тупело“ (Tupelo) - песна на американскиот блуз музичар Џон Ли Хукер (John Lee Hooker) од 1995 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]