Adoxa

Од Википедија — слободната енциклопедија

Adoxa ― типски род цветни растенија од семејството пиженца (Adoxaceae). Содржи најмалку два вида цветни растенија, вклучувајќи го и мошателот, по кој е именувано семејството.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Adoxa L.“. www.worldfloraonline.org. Посетено на 12 ноември 2023.