Прејди на содржината

Панзанела

Од Википедија — слободната енциклопедија
италијанска Панзанела

Панзанела е тосканска и умбриска сечкана салата од натопен бајат леб, кромид и домати која е популарна во лето. Често вклучува краставици, понекогаш босилек и се облекува со маслиново масло и оцет.

Популарен е и во другите делови на централна Италија.

Историја[уреди | уреди извор]

Уметникот и поет од 16 век Бронзино ги пее пофалбите на кромидот со масло и оцет послужен со тост[1] и, една страница подоцна, зборува за салата од кромид, порцелан и краставици.[2] [3] Ова често се толкува како опис на панзанела.[4]

Се верува дека името е портманто од „пане“, италијански за леб и „занела“, длабока чинија во која се служи.[5]

Состојки[уреди | уреди извор]

Приказ на панзанела одблиску

Панзанелата се базира на кромид, а не на домати, до 20 век.[6]

Модерната панзанела генерално се прави од бајат леб натопен во вода и исцеден сув, црвен кромид, домати, маслиново масло, оцет, сол и бибер. Често се додаваат и краставици и босилек.

Други состојки - зелена салата, маслинки, моцарела, бело вино, каперси, аншоа, целер, моркови, црвено вино, туна, магдонос, варени јајца,нане, бугарска пиперка, сок од лимон и лук - понекогаш се користат во нив.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Фатуш, салата од левантински леб
 • Список на јадења со леб
 • Список на италијански јадења
 • Список на салати

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "In lode delle cipolle", Capitoli faceti editi ed inediti di Mess. Agnolo Allori detto il Bronzino..., Venice, 1822 text
 2. Bronzino, Agnolo; Magrini, Pietro (January 25, 1822). „Li capitoli faceti editi ed inediti di mess“. Dalla Tipografia di Alvisopoli.
 3. Zeldes, Leah A. (2 September 2009). „Eat this! Panzanella: Ripe tomatoes turn stale bread into manna“. Dining Chicago. Chicago's Restaurant & Entertainment Guide, Inc. Архивирано од изворникот на 6 March 2012.
 4. 4,0 4,1 Bazzichi, Marco (18 August 2010). „Panzanella, tra tradizione e le varianti «immigrate»“ [Panzanella, between tradition and 'immigrant' variants]. Corriere Fiorentino (италијански). Архивирано од изворникот на 20 August 2010.
 5. Dolce Jasmine (2017-11-14), Panzanella salad: What you should know, Архивирано од изворникот на 2022-03-19, Посетено на 2017-11-14CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. The earliest mention of tomatoes in panzanella found in Google Books is in 1928, in Le vie d'Italia (Rivista mensile del Touring Club Italiano 75)

Белешки[уреди | уреди извор]

 • Sangregorio, Paola (2020). „Panzanella e altre storie“ [Panzanella and other stories]. Giornale di Bordo (италијански). 55 (3): 24–25. doi:10.1400/286720.