Сардела

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сардели — мали, широко распространети риби од семејството Engraulidae. Повеќето видови се наоѓаат во морските води, неколку влегуваат во соленикавите води, а некои видови во Јужна Америка се ограничени на слатка вода.[1]

Постојат повеќе од 140 видови групирани во 17 родови. Присутни се во Атлантскиот, Индискиот и Тихиот Океан, како и во Црното Море и Средоземното Море. Сарделите обично се класифицирани како мрсна риба.[2]

Екологија[уреди | уреди извор]

Сарделите се значаен извор на храна за речиси сите грабливи риби во нивната околина, вклучително и калифорниски габи, бас со пруги, жолто опавче, ајкули, кралски лосос и. Тие се исто така исклучително важни за морските цицачи и птици; на пример, успехот на размножување на калифорниските кафеави пеликани[3] и елегантните боцки е во силна корелација со изобилството на сарделата.

Систематика[уреди | уреди извор]

Родови[уреди | уреди извор]

Родови на семејството Engraulidae
Родови Видови Коментар Родови Видови Коментар
Amazonsprattus[4] 1 Anchoa 35
Anchovia 3 Anchoviella 4
Cetengraulis 2 Coilia 13
Encrasicholina 5 Engraulis[5] 9 Tipski rod sardela: Ovaj rod sadrži sve komercijalno značajne sardele
Jurengraulis 1 Lycengraulis 4
Lycothrissa 1 Papuengraulis 1
Pseudosetipinna 1 Pterengraulis 1
Setipinna 8 Stolephorus 20
Thryssa 24

Видови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Loeb, M.V. (2012). „A new species of Anchoviella Fowler, 1911 (Clupeiformes: Engraulidae) from the Amazon basin, Brazil“. Neotropical Ichthyology. 10 (1): 13–18. doi:10.1590/s1679-62252012000100002.
  2. „What's an oily fish?“. Food Standards Agency. 2004-06-24. Архивирано од изворникот на 10. 12. 2010. Посетено на 30. 06. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)
  3. Anderson, Daniel W.; Gress, Franklin; Mais, Kenneth F.; Kelly, Paul R. (1980). North, Nance (уред.). „Brown pelicans as anchovy stock indicators and their relationships to commercial fishing“ (PDF). CalCOFIs Reports. California Cooperative Oceanic Fisheries Investigations. 21: 55. Архивирано од изворникот (PDF) на 23. 12. 2012. Посетено на 30. 06. 2019. Pelican reproductive rate ... depends largely on levels of anchovy abundance and availability. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |archive-date= (help)
  4. Фрез, Рене и Поли, Даниел, уред. (2011). "Amazonsprattus scintilla"FishBase. June 2011 г.
  5. Sepkoski, Jack (2002). „A compendium of fossil marine animal genera“. Bulletins of American Paleontology. 364: 560. Архивирано од изворникот на 2011-07-23. Посетено на 2008-01-08.