Прејди на содржината

Операција „Длабоко замрзнување“

Од Википедија — слободната енциклопедија

Операција „Длабоко замрзнување“ — кодно име за серија мисии на Соединетите Американски Држави на Антарктикот, почнувајќи со „Операција Длабоко замрзнување I“ во 1955–56 година, проследено со „Операција Длабоко замрзнување II“, „Операција Длабоко замрзнување III“ и така натаму. (Имало првична операција пред адмиралот Ричард Берд да ја предложи „Длабоко замрзнување“). Со оглед на континуираното и постојано американско присуство на Антарктикот од тој датум, операцијата започнала да се користи како општ термин за операциите на САД на тој континент, а особено за редовните мисии за дотур на американските бази на Антарктикот, координирани од војската на САД. Била вклучена Работната група 199.

Американската морнарица R4D-5L „Дакота“ го прави првото слетување на Јужниот Пол, 31 октомври 1956 година
Ескадронска лепенка за Морнарицата за развој на Антарктичката ескадрила SIX

Американската морнарица имала рекорд за претходни истражувања на Антарктикот. Веќе во 1839 година, капетанот Чарлс Вилкс ја предводел првата поморска експедиција на САД во водите на Антарктикот. Во 1929 година, адмиралот Ричард Е. Берд основал поморска база во Мала Америка I, предводел експедиција за истражување понатаму во внатрешноста на земјата и го извршил првиот лет над Јужниот Пол. Од 1934 до 1935 година, втората експедиција на Берд истражувала многу подалеку во внатрешноста на земјата и исто така „презимила“. Третата експедиција на Берд во 1940 година го навела Росовото Море.

Бирд бил клучен во операцијата на морнарицата „„Скок во височина““ по Втората светска војна од 1946 до 1947 година, која го зацртала најголемиот дел од крајбрежјето на Антарктикот. Во 1948 година, командантот Фин Роне водел експедиција која фотографирала над 450.000 квадратни милји (1,1 милион km 2) по воздушен пат. Потоа, во 1954-1955 година, мразокршачот УСС Атка направил извидничка експедиција за идните места за слетување и заливи.

Операција I

[уреди | уреди извор]

Поттик зад операцијата „Длабоко замрзнување I“ била Меѓународната геофизичка година 1957–58. МГГ, претставувала заеднички напор меѓу четириесет нации за да се спроведат проучувања за науката за земјата од Северниот до Јужниот Пол и во точките помеѓу нив. Соединетите Американски Држави заедно со Нов Зеланд, Обединетото Кралство, Франција, Јапонија, Норвешка, Чиле, Аргентина и СССР се согласиле да одат на Јужниот Пол, најмалку истражената област на Земјата. Нивната цел била да го унапредат светското знаење за хидрографијата на Антарктикот и временските системи, ледничките движења и морскиот свет.

Американската морнарица била обвинета за поддршка на американските научници за нивниот дел од студиите за МГГ. Адмиралот Ричард Е. Берд, ветеран од четирите претходни експедиции на Антарктикот, бил назначен за офицер задолжен за експедицијата.

Во 1955 година, Работната група 43, командувана од адмирал Џорџ Џ. Дуфек, била формирана за да обезбеди логистичка поддршка за експедицијата.[1] Операција Длабоко замрзнување подготвила постојана истражувачка станица и го отворила патот за поисцрпни истражувања во подоцнежните операции на „Длабоко замрзнување“. Експедицијата се одвивала во текот на летото на Антарктикот од ноември 1955 до април 1956 година и била снимена од американската морнарица и студиото Волт Дизни. Бидејќи го дизајнирал амблемот на Task Force 43, Волт Дизни станал почесен член на експедицијата.[2]

Адмирал Ричард Берд на бродот Вајандот (дек 1955)
Вајандот се закотвува на станицата Мекмердо (дек 1955)

Работната група 43 се состоела од следните бродови:

Бродовите на работната група биле дополнети со специјално обучен градежен баталјон на морнарицата, формиран во Центарот за градежен поморски баталјон во Дејвисвил, Род Ајленд и неколку авиони.

На 31 октомври 1956 година, адмирал Дуфек [3] и други успешно слетале со авион R4D Скајтрејн (Даглас DC-3) на Јужниот Пол, како дел од експедициите монтирани за МГГ. Ова бил првиот авион што слетал на Јужниот Пол и првпат Американците да стапнат на Јужниот Пол. Авионот го добил името Que Sera, Sera по популарна песна и сега е изложен во Музејот за поморска авијација во Пенсакола, Флорида. Ова го означило почетокот на воспоставувањето на првата постојана база, со воздушен сообраќај, на Јужниот Пол (денес позната како Станица Амундсен-Скот) за поддршка на Меѓународната геофизичка година. Станицата била пуштена во употреба на 1 јануари 1957 година. Оригиналната станица („Олд Берд“) траела околу четири години пред да почне да се урива под снегот. Изградбата на втората подземна станица на блиската локација започнала во 1960 година, а била користена до 1972 година. Станицата потоа била претворена во летен камп, додека не била напуштена во 2004-2005 година. Втората база на мисијата, Бирд Стејшн, била (поранешна) истражувачка станица во Западен Антарктик основана од американската морнарица за операцијата „Длабоко замрзнување II“ за време на Меѓународната геофизичка година.[4] Аеродромот на Соединетите Американски Држави, Антарктик, изграден за да ја опслужува операцијата „Длабоко замрзнување“ (прва мисија) подоцна бил наречен Вилијамс Филд или Вили Филд.[5]

Хелмут П. Јарон, истражувач на Аурора на станицата Берд во 1961 година. Карпите Јарон се именувани по него.[6]

Последователни случувања

[уреди | уреди извор]

Активностите на операцијата „Длабоко замрзнување“ биле наследени од „Операција Длабоко замрзнување II“ и така натаму, продолжувајќи го постојаното американско присуство на Антарктикот од тој датум. Крајбрежната стража учествувала, а USCGC „Северен ветер“ ја поддржувала мисијата во текот на 1970-тите, 1971-72, 1972-73, 1976-77 и 1979-80. Ескадронот за развој на Антарктикот на морнарицата Шест летал со научни и воени мисии на Гренланд и на полето Вилијамс на арктичкиот комплекс од 1975 година. LC-130 опремени со скијање летале со мисии за поддршка на Националната Научна Фондација на Антарктикот од 1988 година. Официјалното име за командата на морнарицата на Антарктикот била US Naval Support Force Antarctica, (NSFA) Terminal Operations.[7]

На почетокот на 1996 година, Националната гарда на САД објавила дека 109-тото воздушно крило на аеродромот во округот Шенектади во Шкотска, Њујорк, требало да ја преземе целата мисија од морнарицата во 1999 година и дека операцијата на Антарктикот ќе биде целосно финансирана од Националната научна фондација. 109-тото воздушно крило се очекувало да додаде приближно 235 персонал со полно работно време за поддршка на таа операција. Одлуката да се префрлила од раководството на морнарицата во Националната гарда како една од мерките за заштеда на трошоците поради намалувањето на буџетот по Студената војна.[7]

Можноста Воздушната национална гарда да ја преземе оперативната контрола на мисијата првпат се појавила во 1988 година. 109-тото воздухопловно крило било известено дека, речиси во текот на ноќта, една од радарските локации за далечната линија за рано предупредување (DEW) што го поддржува Гренланд ќе биде затворена. Наскоро било изјавено дека следат и другите локации, а 109-тото воздушно крило во голема мера ќе остане без работа бидејќи нејзината примарна мисија била завршена. Единицата неформално ги следела операциите на морнарицата LC-130 за поддршка на Националната научна фондација на Антарктикот. Поради застарената флота на авиони и големиот период на одржување на складиштето, морнарицата прашала дали 109-тото воздушно крило може да обезбеди ограничена способност за пребарување и спасување во итни случаи за две години за поддршка на операцијата „Длабоко замрзнување“, што Воздушната гарда го прифатила барањето. 109-тото воздушно крило верувало дека е залудна вежба за нејзиниот авион да се распореди на Антарктикот само да чека за итни мисии, па затоа побарала од морнарицата дали може да помогне во носењето товар до Јужниот Пол. Морнарицата прво се спротивставила бидејќи нејзините процедури и конфигурации на товар се разликувале од оние на Воздушната гарда, но на крајот таа се согласила. Главната мисија на американската морнарица и воздушната Национална гарда C-130 била да пренесува гориво и залихи до станицата на Јужниот Пол на Националната научна фондација за да може нејзиниот персонал да ја преживее изолацијата на долгата антарктичка зима, која траела од февруари до октомври.

Во 1990 година била формирана работна група на воздушната национална гарда за да ја проучува идејата. Следната година започнаl дијалог меѓу Воздухопловната национална гарда, воздушниот штаб и морнарицата на Соединетите држави. Меѓу другите прашања, на почетокот и било тешко на Воздухопловната гарда да го убеди Воздухопловниот штаб да посвети долгорочни ресурси за област во светот кој не бил прогласен за регион за војување поради меѓународните договори. Воздушната гарда ги поддржувала воените операции на Гренланд и на Арктикот (вклучувајќи ги и класифицираните операции на американската морнарица) од средината на 1970-тите со C-130 на 109-то воздухопловно крило. Тоа го убедило на штабот, воздухопловните сили на Соединетите Американски Држави дека не е во најдобар интерес на нацијата да се откаже од способноста за постигнување брз и сигурен воздушен пристап до двата поларни региони.

Во март 1993 година, американската морнарица била домаќин на дводневна работилница со претставници на Националната научна фондација, воздушната национална гарда и други заинтересирани страни за да се истражат опциите за логистичка поддршка за операцијата. Нацрт-концептот за операции бил подготвен од Дирекцијата за воздух на Бирото на Националната гарда во 1993 година. Во февруари 1996 година, била преземена обврска да се префрли мисијата Операција длабоко замрзнување и сите авиони LC-130H кои работат во рамките на Министерството за одбрана на САД на Воздушната национална гарда. Во септември 1996 година, високи офицери на109-тото воздушно крило го информирале Бирото на Националната гарда за нивниот концепт на операции и статусот на нивните подготовки за спроведување на операцијата „Длабоко замрзнување“.

Американски воздухопловни сили C-141 Starlifter што учествува во операцијата „Длабоко замрзнување“.

Според планот за транзиција што тие го развиле, Воздухопловната национална гарда ќе продолжи да ја зголемува морнарицата на САД за време на оперативната сезона од октомври 1996 до март 1997 година за Антарктичката програма. На крајот на сезоната октомври 1997 - март 1998 година, воздушната национална гарда ќе ја преземе командата на програмата. Во текот на третата година од програмата за транзиција (октомври 1998 до март 1999 година), американската морнарица ќе го зголеми ANG пред таа да ја преземе целата програма следната година. Во театарот ќе има седум LC-130. Тие ќе настапат од меѓународниот аеродром Крајстчерч во Крајстчерч, Нов Зеланд до станицата Мекмердо, Антарктик. Во мисијата ќе бидат вклучени традиционални гардисти, техничари и кадарот на резервистите на Активната гарда, специјално донесени на бродот за поддршка на операцијата „Длабоко замрзнување“. Кога целосно ќе се префрли на Воздушната национална гарда, 109-тото воздушно крило ќе има десет LC-130 во својот инвентар. Тие би вклучиле надградба на четири LC-130 авиони во функција со единицата плус три нови авиони и три кои би биле префрлени од американската морнарица. Проценките на Националната гарда на Воздухот за заштедите што треба да се реализираат со консолидирање на операцијата во рацете на 109-тото воздухопловно крило се движеле од 5 милиони американски долари до 15 милиони американски долари годишно. Вистинската транзиција кон контрола на воздушната гарда започнала во март 1996 година.

До 1999 година, морнарицата на САД ги префрлила операциите за воена поддршка за Антарктикот на Воздухопловните сили и нивниот изведувач Raytheon Polar Services. Операцијата „Длабоко замрзнување“ ја управувале американските воздухопловни сили и членовите на Воздухопловната национална гарда на Одредот 13 на Воздухопловната национална гарда, подредена единица која административно известувала директно до Центарот за подготвеност на воздушната национална гарда (ANGRC) во воздухопловната база Ендру во Мериленд, и оперативно известувала до Пацифичката команда на САД (USPACOM) во Хонолулу, Хаваи. По неговото деактивирање во 2005 година, одредот се состоел од офицер со полно работно време (командант) и четворица подофицери со полно работно време (логистика, комуникации, безбедносни сили и управување со информации) кои останале во Нов Зеланд во текот на целата година.[8] Оперативната команда сега му припаѓа на командантот, Тринаесеттото воздухопловство како дел од USPACOM. Во 2005 година, преку канцеларијата на секретарот за одбрана, командантот на американската Пацифичка команда бил назначен за поддршка на Здружените оперативни сили за поддршка на Антарктикот, операција „Длабоко замрзнување“.

Сегашен статус

[уреди | уреди извор]
Воздухопловци го поздравуваат последниот LC-130 кој тргнал од Антарктикот во 2010 година

Цивилните и научните операции на Соединетите Американски Држави на Антарктикот се надгледувани од Антарктичката програма на Соединетите Американски Држави, како и од Националната научна фондација. Воените мисии за поддршка од меѓународниот аеродром Крајстчерч се спроведуваат за време на летото на Антарктикот (крајот на септември до почетокот на март) секоја година од страна на 109-тото воздушно крило. Ски опремениот LC-130 Hercules е столбот на операцијата „Длабоко замрзнување“. Авионот LC-130 Hercules обезбедува логистичко движење на товарот до оддалечените оперативни локации на континентот. Овие летала се надополнети со мразокршачот на Соединетите Американски Држави на крајбрежната стража USCGC Поларна Ѕвезда, Командата за материјал на воздухопловните сили и командата на воената пловидба. 13-та воздушна експедициска група на воздухопловните сили се распоредува во Крајстчерч, Нов Зеланд за време на оперативната сезона.

Документарецот за раните мисии, Ice Eagles: An Account of American Aviation in Antarctica, требало да биде објавен во 2016 година.[9]

Локхид Мартин моментално е главен изведувач на Програмата за Антарктикот на Соединетите држави на Националната научна фондација.[10] Доделувањето на договорот било објавено преку соопштение за печатот на 28 декември 2011 година по процес на барање понуда од речиси четири години. Операциите за поддршка започнале на 1 април 2012 година.[11] Оригиналниот синопсис на договорот покажал дека владата размислува за период на договор од11 12.[12]

 1. „February 1, 1955: Task Force 43 Commissioned to Plan and Execute Operation Deepfreeze“. Naval History Blog. February 2013.
 2. United States Antarctic Projects Officer (Jan 1961). „Operation Deep Freeze Plaque“ (PDF). Bulletin of the U.S. Antarctic Projects Officer. Washington, DC: USAPO. 2 (5): 28. ISSN 0503-5392.
 3. „Dates in U.S. Naval History“. Архивирано од изворникот на 2014-12-16. Посетено на 2022-09-30.
 4. „The Antarctic Sun: News about Antarctica - Byrd History (page 1)“. antarcticsun.usap.gov. Посетено на 26 March 2018.
 5. „OAE's Williams Field Antarctica“. www.coolantarctica.com. Посетено на 26 March 2018.
 6. MAP
 7. 7,0 7,1 „Navy Comes In From Cold, Ends Antarctica Operations“. Los Angeles Times (англиски). 1998-03-13. ISSN 0458-3035. Посетено на 2019-07-07.
 8. „OPERATION DEEP FREEZE DEPLOYMENT GUIDE 2004-2005“ (PDF). 30 September 2007. Архивирано од изворникот (PDF) на 30 September 2007. Посетено на 26 March 2018.
 9. Mary Stortstrom (March 15, 2015). „Veteran recalls details of his mission to Antarctica“. The Journal. Посетено на March 15, 2015.
 10. „Antarctic Support Contract“. lockheedmartin.com. Архивирано од изворникот на 2014-06-26.
 11. „NSF Awards Logistical Support Contract for U.S. Antarctic Program - NSF - National Science Foundation“. nsf.gov.
 12. „Antarctic Support Contract - Federal Business Opportunities: Opportunities“.

Библиографија

[уреди | уреди извор]
 • Беланџер, Дијан Олсон. Длабоко замрзнување: САД, меѓународна геофизичка година и потеклото на ерата на науката на Антарктикот. Болдер, Колорадо: Универзитетски прес на Колорадо, 2006 година.ISBN 0870818309ISBN 0870818309OCLC 69594000
 • Дуфек, Џорџ Ј. Операција Длабоко замрзнување. Њујорк: Харкурт Брејс, 1957 година.OCLC 41818128OCLC 41818128
 • Елери Д. Волворк, Кетрин А. Вилкокссон. Операција Длабоко замрзнување: 50 години воздушен префрлување на американските воздухопловни сили на Антарктикот 1956–2006 година. Воздухопловна база Скот: Канцеларија за историја, команда за воздушна мобилност, 2006 година.OCLC 156828085OCLC 156828085
 • Соединети Држави. Определување на Антарктикот: Операција Длабоко замрзнување. Вашингтон, ДЦ: USGPO, 1969 година.OCLC 39250653OCLC 39250653

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]