Норвудскиот градежник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Норвудскиот градежник
Return of sherlock holmes.jpg
Корица на првото издание на книгата „Враќањето на Шерлок Холмс“.
АвторСер Артур Конан Дојл
Изворен насловThe Adventure of the Norwood Builder
ЗемјаОбединето Кралство
Јазиканглиски
СеријалВраќањето на Шерлок Холмс
Жанрдетективска приказна
ИздавачStrand Magazine
Издадена
1903
Медиумпечатено
ПретходнаПразната куќа 
СледнаТанцувачи 

„Норвудски градежник“ или Авантурата на Норвудскиот градежник (англиски: The Adventure of the Norwood Builder) е една од 56-те раскази за Шерлок Холмс напишана од Сер Артур Конан Дојл. „Норвудскиот градежник“ е вториот расказ од збирката Враќањето на Шерлок Холмс. Расказот е исдаден во 1903 година во списанието The Strand, а илустрациите се од Сидни Пеџет.

Кратко сиже[уреди | уреди извор]

Норвудскиот градежник е Џонас Олдакри, 52 годинишен ерген кој исчезнал од неговата куќа, кога во меѓу време, во неговиот двор избувнал пожар. Во неговиот кревет не спиел никој, неговиот сеф бил отворен, документите биле расфрлени, имало знаци на насилство, како и крв на еден бастун. Бастунот бил од помладиот правник Џон Мекфарлејн, кој го посетил исчезнатиот во ноќта на исчезнувањето. Правникот бил осомничен за вмешаност во случајот, и самиот тој го посетува Шерлок Холмс со замисла да побара совет и помош од славниот и успешен детектив.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Норвудски градежник, Враќањето на Шерлок Холмс, Конан Дојл, The Strand, Лондон: 1903

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]