Осамениот велосипедист

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Осамениот велосипедист  
Return of sherlock holmes.jpg
Корица на првото издание на книгата „Враќањето на Шерлок Холмс“.
Автор Сер Артур Конан Дојл
Наслов на
оригиналот
The Adventure of the Solitary Cyclist
Земја Обединето Кралство
Јазик англиски
Серијал Враќањето на Шерлок Холмс
Жанр(ови) детективски расказ
Издавач Strand Magazine
Издадена 1903
Медиум печатено
Претходна Танцувачите
Следна Игуменската школа

„Осамениот велосипедист“ или „Авантурата на осамениот велосипедист“ (англиски: The Adventure of the Solitary Cyclist) е една од 56 раскази за Шерлок Холмс напишани од Сер Артур Конан Дојл. „Осамениот велосипедист“ е едне од 13 раскази од кои е составена книгата „Враќањето на Шерлок Холмс“.

Сиже[уреди | уреди извор]

Приказната започнува со посетата на госпоѓица Вајолет Смит на Шерлок Холмс. Таа го посетува со цел расветлување на невообичаени случки во нејзиниот живот, и во животот на нејзината мајка. Скоро пред посетата на Шерлок Холмс, таткото на г-ца Смит починал и ги оставил неговите мајка и ќерка во сиромашна позиција. По некое време во весникот се појавила објава, со која одредени лица се распрашувале за двете дами. Дамите одговориле на објавата и ги сретнале г. Каратерс и г. Вудли. Тие пристигнале од Јужна Африка, каде го познавале нејзиниот чичко Ралф Смит, кој исто така умрел во сиромаштија и сакал да дознае дали неговото пошироко семејство е во добра состојба. Ова било доста чудно за г-ца Смит бидејќи не слушнала за нејзиниот чичко долг период. Двајцата странци додале, дека пред да умре нејзиниот чичко дознал дека умрел неговиот брат и се почувствувал одговорен за добротата на остатокот од семејството. Неочекуваните околности во кои се нашле г-ца и г-ѓа Смит ја развиваат мистеријата на оваа ра.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Wikisource-logo.svg
Викиизвор на англиски јазик содржи текст на тема:

Поврзано[уреди | уреди извор]