Танцувачите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Танцувачите  
Return of sherlock holmes.jpg
Корица на првото издание на книгата „Враќањето на Шерлок Холмс“.
Автор Сер Артур Конан Дојл
Наслов на
оригиналот
The Adventure of the Dancing Men
Земја Обединето Кралство
Јазик англиски
Серијал Враќањето на Шерлок Холмс
Жанр(ови) детективски расказ
Издавач Strand Magazine
Издадена 1903
Медиум печатено
Претходна Норвудскиот градежник
Следна Осамениот велосипедист

„Танцувачите“ или „Авантурата на танцувачите“ е една од 56 раскази за Шерлок Холмс напишана од шкотскиот писател Сер Артур Конан Дојл. „Танцувачите“ е еден од 13 раскази што ја сочинуваат книгата „Враќањето на Шерлок Холмс“. Според Конан Дојл овој расказ е трета негов најомилен расказ.

Сиже[уреди | уреди извор]

Приказната започнува со посетата на г. Хилтон Кјубит на Шерлок Холмс, кој му дава парче хартија со мистериозни цртежи на човечиња.

A diagram drawn by Conan Doyle

Малите танцувачи се центарот на мистеријата околу која се развива приказната и тие се скриени пораки кои ја насочуваат жената на г. Хилтон, Елси, кон целта. Тој се оженил со неа пред една година од појавувањето на мистериозните пораки. Пред свадбата Елси го замолува својот маж да не ја прашува за нејзиното минато. Според неа нејзиното минато е поврзано со непријатни личности, но ништо од тоа не било застрамувачки. Г. Хилтон се заколнал дека нема да ја прашува за нејзиното минато. Неговите сомнежи кон својата жена се појавуваат со појавувањето на мистериозните пораки...[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Wikisource-logo.svg
Викиизвор на англиски јазик содржи текст на тема:
  1. „Танцувачите“, Артур Конан Дојл (англиски).

Поврзано[уреди | уреди извор]