Прејди на содржината

Ново Кралство Гранада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ново Кралство Гранада
Nuevo Reino de Granada
Шпанска империја
 

16th century – 1739
Burgundian Saltire Coat of arms of Bogotá
Местоположба на Кралство Гранада
Ново Кралство Гранада
Главен град Богота
Јазици Шпански
Вероисповед Римокатоличка црква
Уредување Монархија
Крал Крал на Шпанија
Премиер Viceroys of New Granada
Историски период Шпанска колонизација на Америка
 -  Основана 16th century
 -  Поткралство Нова Гранада 17 јули 1712
 -  Поткралство Нова Гранада 5 ноември 1723
 -  Патрија Боба. 20 јули 1810
 -  Реконквиста 3 септември 1816
 -  Замрела 20 август 1739
Валута Реал

Ново Кралство на Гранада (шпански: Nuevo Reino de Granada) — кралство кое постоело во периодот од 16 век до 1739 година. Кралството ги опфаќало северните делови од денешните држави: Колумбија, Венецуела, Еквадор и Панама. Во периодот до 1717 година кралството било дел од Поткралството Перу и така се задржало до 1739 година. Кралството престанало да постои со прогласувањето на независност на современата држава Колумбија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1514, Шпанија започнала постепено да гои колонизира регионот. Преку Санта Марта (основана на 29 јули 1525 година од страна на шпанскиот конквистадор Родриго де Бастидас) и Картагена (1533), започнала колонизацијата на Јужна Америка. Започнувајќи во 1536, конквистадорот Гонсало Џименез де Квесада најпрвин ги истражил регионите кои се наоѓале покрај реката Магдалена, па подоцна ги покорил народите кои го зборувале јазикот Чибча. По ова бил основан градот Санта Фе де Богота (околу 1538 година, денешна Богота) и регионот бил наречен 'El nuevo Reino de Granada', кое во превод значи "новото царство на Гранада".

По победата на Себасијан де Белалцезар била воспоставена шпанска власт. Во почетокот најголем проблем било начинот на кој ќе се владее во новото кралство, односно кој ќе ја спроведува извршната власт. Но набргу проблемите биле надминати и новото кралство започнало да функционира.

Законот VIII ( "Кралската Ауденика и Канцеларијата на Санта Фе во Новото Кралството Гранада") од Насловот XV ( "на Кралската Ауденика и канцелариите на Индите") на книгата II од Recopilación де Leyes de las Indias од 17 јули 1549 година; 10 мај 1554 година, и 1 август 1572 година, ги опишува функциите и ограничувањата на Ауденика.

Во Санта Фе де Богота односно во Новото Кралство на Гранада ќе бидат настанати Кралскиот Audiencia и сите канцеларии, со претседателот, гувернерот и началникот општо; пет судии по граѓански прашања [oidores], каде исто така, ќе бидат и судиите по криминални дела [alcaldes del crimen]; адвокат [фискална]; доставувачот [alguacil градоначалник]; еден полковник на канцеларот; и други неопходни министри и функционери, а кои ќе бидат задолжени за провинциите на Новото Кралство и оние на Санта Марта, Рио де Сан Хуан ...

Административна организација[уреди | уреди извор]

Влада/Провинцијаглавен градФормирањеОсновач
Влада на Санта МартаСанта Марта1525Дон Родриго де Бастидас
Влада на Картагена де ИндиКартагена де Инди1533Дон Педро де Хередиа
Влада на ПопајанПопајан1537Дон Себасијан де Белалцезар
Провинција ПастоПасто1539Дон Лоренцо де Алдана
Влада на Санте фе де Богота,
регионот наречен Ново Кралство гранада
Санта фр де Богота1538Дон Гонсало Хименес де Квесада
(главен град)
Влада на ТунџаТунџа1539Дон Гонсало Сарез Рендон
Влада на АнтиокијаСанта де фе Антиокија1541Дон Жорже Робледо
Провинција ЧокоКуибдо1648Мануел КАнизалез
Влада на ПанамаПанама1519Дон Педро Ариас Давила
Провинција Гвајана
(посебна провинција)
Ангостура1595дон Антонио де Бериос

Најголеми градови[уреди | уреди извор]

  1. Картагена де Индиас - 154,304
  2. Санта фе де Богота - 108,533
  3. Попајан- 56,783
  4. Санта Марта - 49,830
  5. Тунџа- 43,850
  6. Момпохс- 24,332

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Fisher, John R., Allan J. Keuthe and Anthony McFarlane, eds. Reform and Insurrection in Bourbon New Granada and Peru. Baton Rouge, Louisiana State University Press, 1990. ISBN 978-0-8071-1654-8
  • Kuethe, Alan J. Military Reform and Society in New Granada, 1773-1808. Gainsville, University Presses of Florida, 1978. ISBN 978-0-8130-0570-6
  • McFarlane, Anthony. Colombia Before Independence: Economy, Society and Politics under Bourbon Rule. Cambridge, Cambridge University Press, 1993. ISBN 978-0-521-41641-2
  • Phelan, John Leddy. The People and the King: The Comunero Revolution in Colombia, 1781. Madison, University of Wisconsin Press, 1978. ISBN 978-0-299-07290-2