Прејди на содржината

Поткралство Рио де ла Плата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поткралство Рио де ла Плата
Virreinato del Río de la Plata
1776–1814
Flag of Рио де ла Плата
Flag used in the Spanish coastal fortifications from 1790
Coat of arms of Рио де ла Плата
Coat of arms
Motto: Plus ultra
Химна: Marcha Real
Viceroyalty of the Río de la Plata
Viceroyalty of the Río de la Plata
СтатусПоткралство на Шпанското Царство
Главен градБуенос Аирес
Говорени јазицишпански
Вероисповед
римокатоличка
УредувањеМонархија
Монархија 
Поткралство 
Историски периодШпанска колонизација
• Основана
1 август 1776
2 јануари, 1806
3 февруари , 1807
25 мај, 1810
• Престанала да постои
23 јуни 1814
Валутареал
Претходници
Наследници
[[Поткралство Перу]]
United Provinces of South America
Paraguay

Поткралство Рио де ла Плата (англиски: Virreinato del Río de la Plata) — поткралство кое било под директно влијание на Кралство Шпанија во периодот од 1776 до 1814 година. Териториите на ова поткралство се наоѓале во Латинска Америка односно териториите на денешните држави Аргентина, Боливија, Парагвај и Уругвај. Престолнина на поткралството бил градот Буенос Аирес.

Ова поткралство било формирано во 1776 година по неизиното одвојување од Поткралството Перу. Целта на формирањето била заштита на шпанските колонии од се почестите англиски и португалски амбиции за овој регион. Веќе во 1810 година започнало пропаѓањето на поткралството по објавувањето на независност на Аргентина и Уругвај во 1810 година под името Соединетите провинции на Рио де ла Плата а во 1816 година објавила и независност, потоа Парагвај во 1811 година, Боливија во 1825. Уругвај пак во периодот од 1816 до 1828 година се борел против Бразил и Португалија кои сакале оваа територија даја приклучат кон нивната држава.