Молскавици

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од М’лскавици)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
М’скавици  
М'скавици - К.Неделковски со посвета.jpg
Корицата на првата стихозбирка со посвета до Фиља и Венко Марковски (25.XII.1939)
АвторКоле Неделковски
ЗемјаБугарија
Јазикмакедонски
Жанр(ови)поезија
ИздавачМакедонски литературен кружок
Издадена1939
Медиумпечатено издание

М’скавици или Молскавици е првата збирка поезија на македонскиот поет и револуционер Коле Неделковски. Зборката е издадена во 1939 година во Софија, Бугарија и истата била испечатена на македонски јазик. Издавањето на збирката било помогнато и подржано од Македонскиот литературен кружок.

Содржина[уреди | уреди извор]

Збирката е составена од 16 песни. Песните се[1]:

 • Младост попарена
 • Причинуење
 • Раткина неволја
 • Рането срце
 • Жив отруен
 • Чичко ми...
 • Ропство
 • Работник
 • Стачка
 • Одродени...
 • Ангелко
 • На кинисуење
 • Не колни
 • Стоан на Ордановци
 • Мајка
 • Скитник

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Неделковски, К. (1939), М’скавици, Бугарија: Македонски литературен кружок.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]