Мери Клејтон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мери Клејтон
Мери Клејтон во декември 2012
Животописни податоци
Роден(а)25 декември 1948.(1948-12-25)(74 г.)
Њу Орлеанс, Луизијана, САД
ЖанровиСоул, госпел
ЗанимањаПејачка
Период на активност1962–денес
ИздавачиOde/A&M
MCA Records
Motown Gospel/Universal
Соработници

Мери Клејтон (англиски: Merry Clayton; родена на 25 декември 1948) е американска соул и госпел пејачка. Таа била придружен вокал на многу песни за популарните изведувачи во 1960-тите, а најпозната таква улога ја има во песната од Ролинг Стоунс „Gimme Shelter“.[1] Мери Клејтон често се појавува во „На 20 стапки од славата“, документарен филм награден со Оскар за придружните вокали на пејачите и нивниот придонес во музичката индустрија.

Кариера[уреди | уреди извор]

За време на нејзината кариера како придружен вокал, пеењето на Мери Клејтон може да се слушне на песни од Перл Бејли, Фил Окс, Бурт Бакарач, Том Џонс, Џо Кокер, Линда Ронштат, Керол Кинг и на неколку песни од деби албумот на Нил Јанг. На Клејтон често ѝ се припишува дека снимала и со Елвис Присли, но нејзиното име не се појавува во сесиографиите на Елвис.[2]

Клејтон својата музичка кариера ја започнала во 1962 година, на 14-годишна возраст.[3]

Во 1963 година, ја снимила првата верзија на „The Shoop Shoop Song (It's in His Kiss)“,[4] а истата година верзијата на Бети Еверет се нашла меѓу првите 10 песни на Billboard Hot 100. На почетокот на нејзината кариера, Мери Клејтон настапувала со Реј Чарлс (како член на групата Raelettes).[4]

Најпозната е по нејзиниот дует со Мик Џегер за песната од Ролинг Стоунс „Gimme Shelter“ од 1969 година.[4]

Во 1970 година, снимила сопствена верзија на „Gimme Shelter“ и и ја ставила на нејзиниот деби соло албум, објавен истата година.[5] Истата година, ја испеала „Lift Every Voice and Sing“ за саундтракот на филмот Брустер Меклауд од Роберт Алтман.

Во 1973 година, пеела во песната „Oh My My“ од Ринго Стар, која се пласирала меѓу првите 10 на Билборд листата. Заедно со нејзиниот чест партнер Клајди Кинг,[6] Клејтон, исто така, пеела придружни вокали за песната „Sweet Home Alabama“ од Lynyrd Skynyrd.[7]

Во 1980-тите продолжила да пее саундтракови, како „You're Always There When I Need You“, насловната песна за филмот „Нудистичка бомба “ од 1980 година и песната „Yes“ од Валкан танц.[4]

Кон средината на 1980-тите, Клејтон била член на госпел групата Брилијанс.[8] Објавиле албум во 1986 година.

Во 1987 година, Клејтон заедно со Али Шиди глумела во филмот Слугинка по нарачка (Maid to Order).[4] Истата година, Клејтон ја толкувала улогата на „Верна Ди Џордан“ во последната сезона од Кегни и Лејси.[4]

Во 1989 година, Клејтон заедно со Ерик Кармен снимила преработка на „Almost Paradise“.[9]

Клејтон се појавува во документарниот филм На 20 стапки од славата (2013), кој премиерно бил прикажан на филмскиот фестивал Санденс, а потоа освоил Оскар за најдобар документарен филм на 86-тото доделување на Оскарите. На 20 стапки од славата, исто така, ја освоил наградата Греми за најдобар музички филм за 2015 година, а наградата покрај на продуцентската екипа им била доделена и на уметниците кои учествуваат во филмот.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

 • 1970 : Gimme Shelter
 • 1971 : Celebration
 • 1971 : Merry Clayton
 • 1975 : Keep Your Eye on the Sparrow
 • 1979 : Emotion
 • 1994 : Miracles
 • 2021 : Beautiful Scars

Компилации[уреди | уреди извор]

 • 2013 : The Best Of Merry Clayton

Песни (избрани)[уреди | уреди извор]

година Слободна Највисок пласман Албум
САД [10] САД R&B [10] AUS [11] ОК [12] Канада [13]
1970 година „Gimme Shelter“ 73 - - - 63 Gimme Shelter
1972 година "After All This Time" 71 42 - - - Merry Clayton
1973 година „Oh No Not My Baby “ 72 30 49 - - Не-албумска песна
1975 година „Keep Your Eye on the Sparrow “ 45 42 - - 71 Keep Your Eye on the Sparrow
1980 година "Emotion" - 53 - - - Emotion
1988 година "Yes" 45 79 - 70 77 Валкан танц (саундтрак)
„—“ означува песни што не се нашле на топ листите

Филмографија[уреди | уреди извор]

година Филм Улога
1984 година Обвинете ја ноќта Самата
1987 година Слугинка по нарачка Одри Џејмс
2013 година 20 стапки од славата Самата

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. True, Rovi Christopher. „Merry Clayton Biography“. AOL Music. Архивирано од изворникот на April 26, 2012.
 2. Jorgensen, Ernst (1998). Elvis Presley: A Life in Music: The Complete Recording Sessions. St. Martin's Press. ISBN 0312185723.
 3. „Bobby Darin - You're The Reason I'm Living“. Discogs.com. Посетено на July 1, 2021.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 Colin Larkin, уред. (1993). The Guinness Who's Who of Soul Music (First. изд.). Guinness Publishing. стр. 47. ISBN 0-85112-733-9. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „LarkinSM“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „LarkinSM“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „LarkinSM“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 5. „Merry Clayton- Gimme Shelter“. Discogs.com. Посетено на July 15, 2014.
 6. Russonello, Giovanni (January 14, 2019). „Clydie King, Top-Tier Backup Singer on Big Hits, Is Dead at 75“. The New York Times.
 7. Празен навод (help)
 8. Vanderknyff, Rick (June 6, 1986). „A RETURN TO GOSPEL : DELLA REESE TO SING AT FULLERTON RESTAURANT“. Los Angeles Times.
 9. „Photographic image of record label“. May 5, 2015. Архивирано од изворникот (JPG) на May 5, 2015. Посетено на August 20, 2021.
 10. 10,0 10,1 „Merry Clayton“ (англиски). Billboard. Посетено на 2022-11-05.
 11. Kent, David (1993). Australian Chart Book 1970–1992 (illustrated. изд.). St Ives, N.S.W.: Australian Chart Book. стр. 66. ISBN 0-646-11917-6.
 12. Roberts, David (2006). British Hit Singles & Albums (19. изд.). London: Guinness World Records Limited. стр. 110. ISBN 1-904994-10-5.
 13. „RPM Top 100 Singles“. Library and Archives Canada.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]