Мајда Мехмедовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајда Мехмедовиќ
Лични податоци
Роден(а) 25 мај 1990 (1990-05-25) (30 г.)
Бар, Црна Гора
Националност Црна Гора Црна Гора
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина &100000000000001690000001,69 м
Позиција лево крило
Клупски податоци
Тековен клуб ЖРК Будуќност Подгорица Будуќност
Број 77
Младински клубови
Седмерац
Сениорски клубови
2007-2016
2016-2019
2019-
ЖРК Будуќност Подгорица Будуќност
ЧСМ Букурешт ЧСМ Букурешт
ЖРК Будуќност Подгорица Будуќност
Репрезентација
2010– Црна Гора Црна Гора 118 (314)

Мајда Мехмедовиќ (родена на 25 мај 1990) е црногорска ракометарка, која игра на позицијата лево крило за ЧСМ Букурешт и црногорската репрезентација.[1][2]

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „XX Women's World Championship 2011; Brazil – Team Roster Montenegro“ (PDF). International Handball Federation. Посетено на 10 December 2011.
  2. „2014 European Championship Roster“ (PDF). EHF. Посетено на 7 December 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]