Јелена Грубишиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јелена Грубишиќ
Лични податоци
Роден(а) 20 јануари 1987.(1987-01-20)(36 г.)
Загреб, Хрватска
Националност Хрватска Хрватска
Спорт Ракомет
Висина 1.84 м (6 ст 0 ин)
Тежина 75 kilograms (165 lb)
Позиција голман
Клупски податоци
Тековен клуб ЧСМ Букурешт ЧСМ Букурешт
Број 87
Сениорски клубови
2002-2009
2009-2014
2014-2015
2015-
Локомотива Загреб Локомотива Загреб
Крим Крим
Ѓер Ѓер Ауди ЕТО
ЧСМ Букурешт ЧСМ Букурешт
Репрезентација 1
  Хрватска Хрватска
1 Податоците за репрезентативни настапи и постигнати голови важат
за 4 декември 2012

Јелена Грубишиќ (20 јануари 1987, Загреб, Хрватска) — хрватска ракометарка, голман на ЧСМ Букурешт и поранешна репрезентативка на Хрватска.

Кариерата ја започнала во Локомотива Загреб, а потоа играла и за словенечкиот Крим и унгарскиот Ѓер Ауди ЕТО, пред да стигне во ЧСМ Букурешт во 2015 година.[1][2] Со романскиот клуб ја освоила Лигата на шампионите на ЕХФ во сезоната 2015-2016, каде била прогласена и за најдобра ракометарка на фајнал-форот во Будимпешта.[3]

Таа е поранешна репрезентативка на Хрватска. Својата репрезентација ја претставувала на Светското првенство 2011 во Бразил и на Летните олимписки игри 2012 во Лондон.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Хрватска Локомотива Загреб[уреди | уреди извор]

Словенија Крим[уреди | уреди извор]

Унгарија Ѓер Ауди ЕТО[уреди | уреди извор]

Романија ЧСМ Букурешт[уреди | уреди извор]

Поединечни награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Momčad Krim Ljubljana“. Архивирано од изворникот на 2010-11-23. Посетено на 2018-11-07.
  2. Profil Jelene Grubišić[мртва врска]
  3. „Bukurešt prvak Europe, Jelena Grubišić MVP završnog turnira“. 24sata.hr. Посетено на 10. svibnja 2016. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. „Jelena Grubišić, Manuel Štrlek i Željko Babić najbolji u 2016. godini“ (хрватски). vecernji.hr. 28 December 2016.
  5. „Jovanka Radičević najbolja Ex-YU rukometašica u sezoni 2017/2018“ (српски). balkan-handball.com. 13 July 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]