Ли Катермол

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ли Кетермол)
Прејди на: содржини, барај
Ли Катермол
Lee Cattermole
Lee Cattermole.jpg
Лични податоци
Роден на 21 март 1988 (1988-03-21) (воз. 28 г.)
Роден во Стоктон-он-Тис, Англија
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Сандерленд Сандерленд
Број 6
Младинска кариера
Мидлсбро
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004–2006 Мидлсбро 69 (3)
2006–2009 Виган 33 (1)
2009– Сандерленд 104 (2)
Репрезентација
2007-2010 Англија 21 16 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Ли Катермол(англиски: Lee Cattermole) е англиски фудбалер кој моментно игра и е капитен на англискиот премиерлигаш Сандерленд. Тој е играч од средината на теренот како внатрешен играч.

Клубска Кариера[уреди | уреди извор]

Мидлсбро[уреди | уреди извор]

Кетермол дебитирал во Премиер лигата за Мидлсбро против Њукасл Јунајтед на само 17 години во ремито 2-2. Веднаш по натпреварот бил избран за човек на мечот.

Виган[уреди | уреди извор]

Во јули 2008 Катермол потпиша за тимот на Виган на 3 години за 3.5 милиони фунти. Својот прв гол за новиот тим го постигнал на натпреварот против Блекбурн Роверс во победата од 3-0.

Сандерленд[уреди | уреди извор]

Во август 2009 по само една сезона помината во тимот на латикс, Катермол решил да замине од тимот и да му се приклучи на својот довчерашен менаџер Стив Брус во Сандерленд. Тој го добива дресот со број 6. Своето деби го имал против Болтон во победата од 1:0, а по завршувањето на натпреварот тој бил избран за човек на мечот од фановите на Сандерленд.

Статистика[уреди | уреди извор]

сезона Клуб Лига лига ФА Куп Лига куп Европа Вкупно Дисциплина
Меч Голови Меч Голови Меч Голови Меч Голови Меч Голови A yellow card A red card
2011/2012 Сандерленд Премиер лига 12 0 0 0 1 0 - - 13 0 6 0
2010/2011 Премиер лига 23 0 0 0 1 0 - - 24 0 10 2
2009/2010 Премиер лига 22 0 0 0 0 0 - - 22 0 8 1
Сандерленд Вкупно 57 0 0 0 2 0 0 0 59 0 24 3
2008/2009 Виган Премиер лига 33 1 0 0 2 1 - - 35 2 10 2
Виган вкупно 33 1 0 0 2 1 0 0 35 2 10 2
2007/2008 Мидлсбро Премиер лига 24 1 2 0 2 0 - - 28 1 7 0
2006/2007 Премиер лига 31 1 7 1 1 0 - - 39 2 12 0
2005/2006 Премиер лига 14 1 5 0 0 0 5 0 24 1 7 0
Мидлсборо вкупно 69 3 14 1 3 0 5 0 91 4 26 0
Вкупно 159 4 14 1 7 0 5 0 185 6 60 5

Надворешни врски[уреди | уреди извор]