Куп на ЕХФ за жени 2018-2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на ЕХФ за жени
2018–2019
Информации за натпреварувањето
Спорт Ракомет
Датуми8 септември 201812 мај 2019
Екипи48+6 (квалификации)
16 (групна фаза)
Вебсајтeurohandball.com
Конечен пласман
ШампионУнгарија Шиофок Шиофок
ВицешампионДанска Тим Есбјерг Тим Есбјерг
Статистика за натпреварувањето
Најдобар стрелец(Хрватска Андреа Кобетиќ
(75 гола)

Купот на ЕХФ за жени 2018–2019 било 38-мото издание на второто по ранг женско ракометно натпреварување на ЕХФ.

Шампион во ова издание била екипата на Шиофок од Унгарија која го совладала данскиот Тим Есбјерг во финалето со вкупен резултат 47–42.

Распределба на екипите[уреди | уреди извор]

Групна фаза
Норвешка Ларвик Шведска ИК Савехоф Хрватска Подравка Копривница Германија Битигхајм
Трето коло
Чешка Баник Мост Данска Тим Есбјерг Полска МКС Лублин Романија СЧМ Крајова
Унгарија Ерд Русија Лада Шпанија Бера Бера Србија ЖОРК Јагодина
Второ коло
Австрија Хипо Данска Хернинг-Икаст Романија Рамнику Валча Русија Астраханочка
Германија Букстехудер Унгарија Дунаујварош Франција Бесансон Италија Јоми Салерно
Данска Никобинг Романија Магура Чиснадие Русија Кубан Краснодар Турција Муратпаша БСК
Унгарија Шиофок Франција Нант Норвешка Бјасен
Германија Борусија Дортмунд Романија Залау Норвешка Сторхамар
Прво коло
Данска Виборг Русија Звезда Звенигород Германија Мецинген Унгарија Вац
Франција Париз 92 Норвешка Фредрикштад Чешка Славија Прага Турција Кастамону Беледијеси
Полска Заглебје Лубин Шведска Х 65 Швајцарија Споно Иглс Шпанија Атлетико Гуардес
Белорусија БНТУ Минск Холандија ВОК Амстердам Словачка ИУВЕНТА Михаловце Хрватска Локомотива Загреб
Украина Галичанка Азербејџан Азерсу Македонија Металург Косово КХФ Шчипоња
Израел Макаби Аразим Рамат Ган Босна и Херцеговина Груде Кипар Јаут Јунион Атиену Луксембург Керјенг
Австрија УХК Штокерау Швајцарија ЛК Брул Хандбал Холандија Далфсен Швајцарија ЛК Ѕуг

Рапоред на натпревари[уреди | уреди извор]

Следува распоредот на натпреварување и датите на ждрепките (сите ждрепки биле одржани во Виена, Австрија).[1]

Фаза Рунда Дата на ждрепка Прв натпревар Втор натпревар
Квалификации Прво коло 17 јули 2018 8–9 септември 2018 14–15 септември 2018
Второ коло 13–14 октомври 2018 20–21 октомври 2018
Трето коло 23 октомври 2018 10–11 ноември 2018 17–18 ноември 2018
Групна фаза Прво коло 22 ноември 2018 5–6 јануари 2019
Второ коло 12–13 јануари 2019
Трето коло 19–20 јануари 2019
Четврто коло 26–27 јануари 2019
Петто коло 2–3 февруари 2019
Шесто коло 9–10 февруари 2019
Нокаут фаза Четвртфинале 12 февруари 2019 2–3 март 2019 9–10 март 2019
Полуфинале 6–7 април 2019 13–14 април 2019
Финале 16 април 2019 4–5 мај 2019 11–12 мај 2019

Квалификации[уреди | уреди извор]

Прво коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Заглебје Лубин Полска 57–47 1 Азербејџан Азерсу 27–21 30–26
Металург Македонија 26–64 2 Франција Париз 92 15–31 11–33
Звезда Звенигород Русија 58–47 Швајцарија ЛК Ѕуг 30–24 28–23
ВОК Амстердам Холандија 50–67 3 Словачка ИУВЕНТА Михаловце 24–37 26–30
Виборг Данска 66–44 4 Украина Галичанка 33–22 33–22
БНТУ Минск Белорусија 62–33 5 Луксембург Керјенг 33–17 29–16
Груде Босна и Херцеговина 41–90 6 Германија Мецинген 24–43 17–47
Споно Иглс Швајцарија 71–28 7 Косово КХФ Шчипоња 35–14 36–14
Атлетико Гуардес Шпанија 83–21 8 Кипар Јаут Јунион Атиену 42–9 41–12
Далфсен Холандија 43–54 9 Норвешка Фрдрикштад 27–28 16–26
Х 65 Шведска 45–37 Хрватска Локомотива Загреб 22–18 23–19
Славија Прага Чешка 56–53 12 Австрија УХК Штокерау 32–23 24–30
ЛК Брул Хандбал Швајцарија 46–58 10 Турција Кастамону Беледијеси 19–31 27–27
Вац Унгарија 84–54 11 Израел Макаби Аразим Рамат Ган 39–27 45–27
Инфо
1 Домаќин во двата натпревари била екипата на Заглебје Лубин.
2 Домаќин во двата натпревари била екипата на ЖРК Металург.
3 Домаќин во двата натпревари била екипата на ИУВЕНТА Михаловце.
4 Домаќин во двата натпревари била екипата на Виборг.
5 Домаќин во двата натпревари била екипата на Керјенг.
6 Домаќин во двата натпревари била екипата на Мецинген.
7 Домаќин во двата натпревари била екипата на КХФ Шчипоња.
8 Домаќин во двата натпревари била екипата на Атлетико Гуардес.
9 Домаќин во двата натпревари била екипата на Фредрикштад.
10 Домаќин во двата натпревари била екипата на Кастамону Беледијеси.
11 Домаќин во двата натпревари била екипата на Вац.
12 Order of legs reversed after original draw.

Второ коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Вац Унгарија 48–67 Унгарија Шиофок 22–35 26–32
ИУВЕНТА Михаловце Словачка 48–59 Данска Никобинг 26–29 22–29
Славија Прага Чешка 45–57 1 Романија Магура Чиснадие 25–28 20–29
Кубан Краснодар Русија 54–42 2 Белорусија БНТУ Минск 29–22 25–20
Јоми Салерно Италија 47–67 Русија Звезда Звенигород 22–32 25–35
Х 65 Шведска 62–51 Турција Муратпаша БСК 31–25 31–26
Нант Франција 49–49 (гг) Франција Париз 92 31–26 18–23
Споно Иглс Швајцарија 35–78 Унгарија Дунаујварош 21–35 14–43
Астраханочка Русија 53–64 Германија Мецинген 27–28 26–38
СЧМ Рамнику Валча Романија 55–47 Турција Кастамону Беледијеси 35–26 20–21
Виборг Данска 59–49 Германија Букстехудер 27–24 32–25
Хернинг-Икаст Данска 52–45 Полска Заглебје Лубин 31–19 21–26
Бесансон Франција 53–49 Норвешка Фредрикштад 31–23 22–26
Хипо Австрија 44–48 Шпанија Атлетико Гуардес 22–20 22–28
Сторхамар Норвешка 51–34 Норвешка Бјасен 29–20 22–14
Залау Романија 45–49 Германија Борусија Дортмунд 25–25 20–24
Инфо
1 Домаќин во двата натпревари била екипата на Магура Чиснадие.
2 Домаќин во двата натпревари била екипата на Кубан Краснодар.

Трето коло[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Виборг Данска 57–27 Србија ЖОРК Јагодина 31–16 26–11
Кубан Краснодар Русија 59–58 Шпанија Атлетико Гуардес 26–27 33–31
Тим Есбјерг Данска 60–53 Франција Париз 92 29–28 31–25
Лада Русија 56–63 Унгарија Шиофок 30–26 26–37
Баник Мост Чешка 43–63 Германија Мецинген 19–28 24–35
Борусија Дортмунд Германија 35–38 Романија СЧМ Крајова 17–19 18–19
МКС Лублин Полска 50–53 Франција Бесансон 22–22 28–31
Хернинг-Икаст Данска 43–35 Романија Рамнику Валча 22–16 21–19
Ерд Унгарија 56–60 Норвешка Сторхамар 29–28 27–32
Дунаујварош Унгарија 41–48 Шпанија Бера Бера 18–26 23–22
Никобинг Данска 54–47 Шведска Х 65 27–24 27–23
Звезда Звенигород Русија 47–50 Романија Магура Чиснадие 29–24 18–26

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1. Данска Тим Есбјерг Тим Есбјерг 6 5 1 0 186 139 +47 11 Нокаут фаза
2. Норвешка Сторхамар Сторхамар 6 3 1 2 156 150 +6 7 Нокаут фаза
3. Германија Битигхајм Битигхајм 6 3 0 3 173 151 +22 6
4. Романија Магура Чиснадие Магура Чиснадие 6 0 0 6 115 190 -75 0

Група Б[уреди | уреди извор]

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1. Унгарија Шиофок Шиофок 6 6 0 0 188 149 +39 12 Нокаут фаза
2. Данска Хернинг-Икаст Хернинг-Икаст 6 4 0 2 164 157 +7 8 Нокаут фаза
3. Германија Мецинген Мецинген 6 2 0 4 172 173 -1 4
4. Шведска ИК Савехоф ИК Савехоф 6 0 0 6 139 184 -45 0

Група Ц[уреди | уреди извор]

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1. Данска Виборг Виборг 6 6 0 0 178 155 +23 12 Нокаут фаза
2. Русија Кубањ Краснодар Кубањ Краснодар 6 2 1 3 161 158 +3 5 Нокаут фаза
3. Франција Бесансон Бесансон 6 2 0 4 162 172 -10 4
4. Норвешка Ларвик Ларвик 6 1 1 4 152 170 -18 3

Група Д[уреди | уреди извор]

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1. Хрватска Подравка Копривница Подравка Копривница 6 4 0 2 160 154 +6 8 Нокаут фаза
2. Данска Никобинг Фалстер Никобинг Фалстер 6 3 1 2 151 145 +6 7 Нокаут фаза
3. Романија СЧМ Крајова СЧМ Крајова 6 2 1 3 126 136 -10 5
4. Шпанија Бера Бера Бера Бера 6 2 0 4 170 172 -2 4

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Сторхамар Норвешка 55–63 Унгарија Шиофок 24–31 31–32
Хернинг-Икаст Данска 52–50 Хрватска Подравка Копривница 34–26 18–24
Кубан Краснодар Русија 55–74 Данска Тим Есбјерг 24–37 31–37
Никобинг Данска 39–52 Данска Виборг 20–28 19–24

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Шиофок Унгарија 53–51 Данска Виборг 28–24 25–27
Хернинг-Икаст Данска 36–53 Данска Тим Есбјерг 20–23 16–30

Финале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Тим Есбјерг Данска 42–47 Унгарија Шиофок 21–21 21–26

Резултати

5 мај 2019
15:00
Тим Есбјерг Тим Есбјерг 21–21 Шиофок Шиофок Блу Ватер Докен, Есбјерг
Гледачи: 2,556
Судии: Болиќ, Хурих (AUT)
Солберг 6 (12–10) 6 Кобетиќ
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон
11 мај 2019
20:30
Шиофок Шиофок 26–21 Тим Есбјерг Тим Есбјерг Кис Шилард Арена, Шиофок
Гледачи: 1,200
Судии: Опава, Валек (CZE)
Нзе Минко 7 (14–10) 6 Лишчевиќ, Полман
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Шиофок победил со вкупен резултат 47–42

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Победник на Лигата на шампионите во ракомет за жени 2018-2019

Шиофок
Шиофок
1. титула

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

Место Ракометарка Клуб Голови[2]
1 Хрватска Андреа Кобетиќ Унгарија Шиофок Шиофок 75
2 Норвешка Хелене Гигстад Фауске Данска Хернинг-Икаст Хернинг-Икаст 70
3 Франција Естел Нзе Минко Унгарија Шиофок Шиофок 65

Погледни исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Old Challenge cup foes off in Women'S EHF Cup“. European Handball Federation. Посетено на 17 July 2018.
  2. „Goalscorers“. Архивирано од изворникот на 2019-12-31. Посетено на 2019-12-31.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]