Куп на ЕХФ за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моментална сезона или издание:
Куп на ЕХФ (жени) 2019–2020
Спорт Ракомет
Основана1981
Број на екипи32
КонтинентЕвропа
Тековен првакУнгарија Шиофок
(1. титула)
Најмногу титулиДанска Виборг
(3 титули)
Поврзани натпреварувањаЕХФ Лига на шампиони

Куп на ЕХФ за жени е годишно натпреварување за женски ракометни клубови Европа. Организирано е и под контрола на ЕХФ. Моментално тоа е второто по квалитет европско натпреварарување во женскиот европски клупски ракомет, зад ЕХФ Лигата на шампионите.

Историја[уреди | уреди извор]

Првото издание на Купот на ЕХФ во женска конкуренција се одржало во 1981, и го носело имет Куп на ИХФ сè до 1993 година. Од сезоната 2016–2017, натпреварувањето било споено со Купот на победниците на куповите.

Систем на натпреварување[уреди | уреди извор]

Системот на натпреварување во Купот на ЕХФ е поделен на седум кола: прво коло, второ коло, трето коло, групна фаза, четвртфинале, полуфинале и финале.[1]

Резиме[уреди | уреди извор]

Година Финале Поразени во полуфиналето
Шампион Резултат Второпласиран
1981–82
Детали
Социјалистичка Федеративна Република Југославија
Тршњевка Загреб
30-27 17-19 СССР
Егле Вилниус
Источна Германија
ТСК Берлин
Холандија
Свифт Рермонд
1982–83
Детали
СССР
Автомобилист Баку
20-14 18-15 Источна Германија
Емпор Росток
Чехословачка
Тополники
Унгарија
Веспрем
1983–84
Детали
Романија
Рамнику Валча
22–18 29–21 Западна Германија
Олденбург
Чехословачка
Искра Партизанске
Унгарија
Спартакус Будимпешта
1984–85
Детали
Источна Германија
Форвартс Франкфурт
17-19 19-13 Унгарија
Вашаш
Чехословачка
Искра Партизанске
Западна Германија
Lützellinden
1985–86
Детали
Источна Германија
Лајпциг
16-22 25-15 Унгарија
Дебрецин
Чехословачка
Тополники
Шведска
ХФ Тиресо
1986–87
Детали
Социјалистичка Федеративна Република Југославија
Будуќност Титоград
21-23 34-27 Чехословачка
Старт Братислава
СССР
Автомобилист Баку
Унгарија
Спартакус Будимпешта
1987–88
Детали
СССР
Егле Вилниус
34-20 22-32 Социјалистичка Федеративна Република Југославија
Будуќност Титоград
Југославија
Белинка Љубљана
Источна Германија
ТСЦ Берлин
1988–89
Детали
Романија
Рамнику Валча
26-18 21-26 СССР
Егле Вилниус
Западна Германија
Бајер Левекузен
Унгарија
Спартакус Будимпешта
1989–90
Детали
Источна Германија
Форвартс Франкфурт
19-22 21-16 СССР
Спартак Киев
Романија
Мурешул
Унгарија
Спартакус Будимпешта
1990–91
Детали
Социјалистичка Федеративна Република Југославија
Локомотива Загреб
19-11 19-20 Германија
Бајер Леверкузен
Данска
Фредериксберг
Источна Германија
Форвартс Франкфурт
1991–92
Детали
Германија
Лајпциг
24-19 28-18 Чехословачка
Темпо Партизанске
СССР
Кубан Краснодар
Романија
Залау
1992–93
Детали
Романија
Рапид Букурешт
28-16 22-24 Франција
Дижон
Норвешка
Ерпен
Германија
Лајпциг
1993–94
Детали
Данска
Виборг
23–20 21–24 Унгарија
Дебрецин
Франција
Дижон
Шпанија
Валенсија Урбана
1994–95
Детали
Унгарија
Дебрецин
22–14 22–30 Норвешка
Бекелагет
Германија
Букстехудер
Словачка
Слован Дусло Шала
1995–96
Детали
Унгарија
Дебрецин
20–23 18–15 Норвешка
Ларвик
Шпанија
Валенсија Урбана
Русија
Ростов-Дон
1996–97
Детали
Словенија
Олимпија Љубљана
26–18 26–30 Германија
Борусија Дортмунд
Унгарија
Вашаш
Романија
Оцелул Галац
1997–98
Детали
Унгарија
Дунаујварош
26–22 34–27 Словачка
Банска Бистрица
Романија
Оцелул Галац
Шпанија
Елда
1998–99
Детали
Данска
Виборг
21–24 28–21 Унгарија
Ѓер
Норвешка
Тертнес Берген
Полска
ГКС Пјотрковија
1999–00
Детали
Шпанија
Ел Феробус Мислата
24–22 18–19 Норвешка
Тертнес Берген
Германија
Борусија Дортмунд
Словачка
Слован Дусло Шала
2000–01
Детали
Полска
Лублин
28–21 24–24 Хрватска
Подравка Копривница
Чешка
Славија Прага
Полска
ЖРК Заглебје Лублин
2001–02
Детали
Данска
Икаст
25–30 36–23 Унгарија
Ѓер
Германија
Гисен Луцлинден
Норвешка
Бекелагет
2002–03
Детали
Данска
Шлагелсе
22–27 27–20 Унгарија
Дунаујварош
Унгарија
Алба Фехервар
Украина
Motor Zaporozhye
2003–04
Детали
Данска
Виборг
27–27 37–21 Унгарија
Ѓер
Норвешка
Нордрстранд Осло
Норвешка
Вајперс Кристиансанд
2004–05
Детали
Унгарија
Алба Фехервар
21–27 28–19 Унгарија
Ѓер
Германија
Лајпциг
Унгарија
Ференцварош
2005–06
Детали
Унгарија
Ференцварош
37–36 33–32 Хрватска
Подравка Копривница
Унгарија
Дебрецин
Украина
Мотор Запорожје
2006–07
Детали
Русија
Звезда Звенигород
25–30 32–22 Данска
Икаст
Шпанија
Елда
Германија
Бајер Леверкузен
2007–08
Детали
Русија
Динамо Волгоград
27–25 23–20 Шпанија
Ичако
Унгарија
Дунаујварош
Данска
Икаст
2008–09
Детали
Шпанија
Ичако
27–19 25–26 Германија
Лајпциг
Романија
Рулментул Брашов
Русија
Динамо Волгоград
2009–10
Детали
Данска
Рандерс
20–22 30–24 Шпанија
Елда
Германија
Бајер Леверкузен
Франција
Ле Авр
2010–11
Детали
Данска
Икаст
26–24 21–28 Данска
Холстебро
Германија
Олденбург
Русија
Лада Тољати
2011–12
Детали
Русија
Лада Тољати
30–24 20–21 Романија
Залау
Данска
Вејен
Шпанија
Мар Аликанте
2012–13
Детали
Данска
Холстебро
31–35 33–28 Франција
Мец
Романија
Залау
Данска
Мидтјиланд
2013–14
Детали
Русија
Лада Тољати
36–25 32–23 Данска
Есбјерг
Русија
Астраханочка
Унгарија
Алба Фехервар
2014–15
Детали
Данска
Холстебро
33-20 22-33 Русија
Ростов-Дон
Турција
Муратпаша
Унгарија
Ерд
2015–16
Детали
Унгарија
Дунаујварош
26-28 29-21 Германија
Мецинген
Данска
Рандерс
Романија
Корона Брашов
2016–17
Детали
Русија
Ростов-Дон
28–25, 25–21
(53–46)
Германија
Битигхајм
Данска
Никобинг
Германија
Мецинген
2017–18
Детали
Романија
Крајова
22–26, 30–25
(52–51)
Норвешка
Вајперс Кристиансанд
Данска
Виборг
Турција
Кастамону Беледијеси
2018–19
Детали
Унгарија
Шиофок
21–21, 26–21
(47–42)
Данска
Есбјерг
Данска
Виборг
Данска
Хернинг-Икаст
2019–20
Детали
Откажано поради Пандемијата од COVID-19[2]

Статистика[уреди | уреди извор]

По клубови[уреди | уреди извор]

Клуб Победник Финалист Година победник Година финалист
Данска Виборг
3
0
1994, 1999, 2004
Унгарија Дебрецин
2
2
1995, 1996 1986, 1994
Унгарија Дунаујварош
2
1
1998, 2016 2003
Германија Источна Германија Лајпциг
2
1
1986, 1992 2009
Данска Икаст
2
1
2002, 2011 2007
Данска Холстебро
2
1
2013, 2015 2011
Романија Рамнику Валча
2
0
1984, 1989
Германија Источна Германија Форвартс Франкфурт
2
0
1985, 1990
Русија СССР Лада Тољати
2
0
2012, 2014
Литванија СССР Егле Вилниус
1
2
1988 1982, 1989
Црна Гора Југославија Будуќност Подгорица
1
1
1987 1988
Шпанија Ичако
1
1
2009 2008
Русија СССР Ростов-Дон
1
1
2017 2015
Хрватска Југославија Трешњевска Загреб
1
0
1982
Азербејџан СССР Автомобилист Баку
1
0
1983
Хрватска Југославија Локомотива Загреб
1
0
1991
Романија Рапид Букурешт
1
0
1993
Словенија Југославија Олимпија Љубљана
1
0
1997
Шпанија Мислата
1
0
2000
Полска Лублин
1
0
2001
Данска Шлагелсе
1
0
2003
Унгарија Алба Фехервар
1
0
2005
Унгарија Ференцварош
1
0
2006
Русија СССР Звезда Звенигород
1
0
2007
Русија СССР Динамо Волгоград
1
0
2008
Данска Рандерс
1
0
2010
Романија Крајова
1
0
2018
Унгарија Шиофок
1
0
2019
Унгарија Ѓер
0
4
1999, 2002, 2004, 2005
Хрватска Југославија Подравка Копривница
0
2
2001, 2006
Данска Есбјерг
0
2
2014, 2019
Германија Источна Германија Емпор Росток
0
1
1983
Германија Олденбург
0
1
1984
Унгарија Вашаш
0
1
1985
Словачка Чехословачка Старт Братислава
0
1
1987
Украина СССР Спартак Киев
0
1
1990
Германија Бајер Леверкузен
0
1
1991
Чехословачка Темпо Партизанске
0
1
1992
Франција Дижон
0
1
1993
Норвешка Бекелагет
0
1
1995
Норвешка Ларвик
0
1
1996
Германија Борусија Дортмунд
0
1
1997
Словачка Банска Бистрица
0
1
1998
Норвешка Тертнес Берген
0
1
2000
Шпанија Елда
0
1
2010
Романија Залау
0
1
2012
Франција Мец
0
1
2013
Германија Мецинген
0
1
2016
Германија Битигхајм
0
1
2017
Норвешка Вајперс Кристиансанд
0
1
2018
Вкупно 38 38

By country[уреди | уреди извор]

# Country Winners Runners-up Total finals
1  Данска
9
4
13
2  Унгарија
7
8
15
3  Русија
5
1
6
4  Романија
4
1
5
5  Источна Германија
3
1
4
 Југославија
3
1
4
7 СССР СССР
2
3
5
8  Шпанија
2
2
4
9  Германија
1
6
7
10  Словенија
1
0
1
 Полска
1
0
1
12  Норвешка
0
4
4
13  Хрватска
0
2
2
 Франција
0
2
2
Чешка Чехословачка
0
2
2
16  Словачка
0
1
1
Total 38 38 76

Погледни исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „EHF European Cup 2013/14 - Legs Overview“. European Handball Federation. Архивирано од изворникот на 2014-07-27. Посетено на 2014-07-10.
  2. http://www.ehfcl.com/en/2019-20/men/News/zejZqYhiJOBDaup5HnUHmA/Information_on_the_future_of_the_European_handball_season_2019_20

Надворешни врски[уреди | уреди извор]