ЖРК Локомотива Загреб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ЖРК Локомотива Загреб
RK Lokomotiva.png
Целосен називЖРК Локомотива Загреб
Основан1949
ИгралиштеДом Спортова, Загреб
Приемност3,000
ПрестедателЗоран Гобац
Главен тренерХрватска Ненад Шоштариќ
Лига1. ХРЛ жени
2018–20192ри
Бои
Клупски бои         
Дресови
Kit left arm blackshoulders.png
Бои на екипата
Kit body blackshoulders.png
Бои на екипата
Kit right arm blackshoulders.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Kit body blueshoulders.png
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница

ЖРК Локомотива Загреб е хрватски женски ракометен клуб од Загреб.

Клубот е основан на 1 февруари 1949 година, а во текот на 1990-тите години бил познат под името Краш. Локомотива заедно со Подравка Копривница, е еден од двата најуспешни клубови во хрватската женска ракометна лига. На меѓународната сцена, најголемиот успех клубот го остварил со освојувањето на Купот на ЕХФ во 1991 година, победувајќи го Бајер Леверкузен во финалето.

Титули[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]