Купола на Пророкот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Купола на Пророкот
Qubbat an-Nabi
Основни податоци
МестоЕрусалим, Израел
Припадностислам
ЕпархијаРид на храмовите
Архитектонски опис
Архитектонски типкупе

Куполата на Пророкот или Куполата на Мухамед[1] (арапски: Qubbat an-Nabi) е купола која се наоѓа северно во стариот дел на Ерусалим[2]. Била изградена за време на Османлиското Царство во 1538 година, а во 1845 година реконструирана.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kaplony, Andreas (2002). The Ḥaram of Jerusalem (324-1099): Temple, Friday Mosque, Area of Spiritual Power. Zurich: Franz Steiner Verlag. стр. 84. ISBN 978-3515079013.
  2. [1] Архивирано на 12 јуни 2017 г..It is a part of the terrace of the Dome of the Rock and locate the northwest of it in the Al-Haram Al-Sharif.[2]