Космос-706

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-706
Тип на мисија сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети
Датум на лансирање 30 јануари 1975
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 62,7 °
Орбитален период 717,6 минути
Апоапсида 9689 км
Периапсида 659 км
Меѓународна ознака 1975-007A

Космос-706 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 30 јануари 1975. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 400 килограми. Космос-706 бил сателит за рано предупредување од појава на меѓуконтинентални балистички ракети.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 717,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,7°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 9689 км, а најмалото на 659.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]